Meghosszabbítja az élettartamot a középkorúak esetében a fokozott testmozgás, bár nem árt kitartónak lenni: az eredmények 5-10 éven belül mutatkoznak - olvashatjuk a bmj.com-on.
Bár a fizikai aktivitás jót tesz az egészségnek, a nyugaton élő középkorú férfiak körülbelül fele nem mozog rendszeresen. Eddig azonban nem tudtuk, hogy a testgyakorlás fokozása az élet folyamán csökkenti-e a halálozási arányt, ezért svéd kutatók 2205 férfi bevonásával fogtak vizsgálatba. Céljuk a középkorúak mozgásmennyiségének növelése és a halálozás közti összefüggés elemzése mellett az volt, hogy megállapítsák, érdemesebb-e letenni a cigarettát, mint elkezdeni erőteljesebben sportolni.
A kutatók 1970-73 között Uppsalában élő 50 év feletti résztvevőket választottak. Kérdőíves felmérés alapján alacsony, közepes és magas aktivitású csoportokban sorolták őket. Az idő előrehaladtával 60, 70, 77, majd 82 éves korukban is felmérték a fizikai aktivitást, valamint meg is vizsgálták a résztvevőket. Minden kérdőív rákérdezett továbbá a testtömegindexre, vérnyomásra, koleszterinszintre, dohányzásra és az alkoholfogyasztásra.
Ötvenévesen a férfiak csaknem fele tartozott a magas aktivitású csoportba, ami minimum heti három óra szabadidős sporttevékenységet, vagy igénybevevő kertészkedést jelentett. Kicsit több mint egyharmaduk volt közepesen aktív, vagyis sétált és kerékpározott, 15 százalékuk ülő életmódot folytatott. Az összesített halálozási arány magasabbnak bizonyult a keveset mozgók esetében, mint a legaktívabbak csoportjában.
Meglepő módon az első öt éven belül a mozgásmennyiséget emelőknél magasabb halálozást számítottak, mint a korábbi aktivitási szinten maradóknál. Mivel azonban az ilyen halálesetek száma nagyon alacsony volt, a kutatók úgy vélik, ezek az eredmények inkább statisztikai okokból alakultak így. Tíz év elteltével már kiegyenlítődött a két csoport halálozása, és a mortalitás csökkenése a dohányzás elhagyásával járó csökkenéshez hasonlított arányaiban.
Más kockázati tényezők figyelembe vételével a kutatók szerint az ötvenévesen legaktívabban élők 2,3 évvel tovább élnek, mint az ülő életmód kedvelői, és 1,1-del tovább, mint a közepesen aktívak. A fokozott fizikai aktivitás meghosszabbítja a középkorú és idősebb férfiak életét, bár 5-10 év szükséges a hatás megjelenéséhez.