Szervezetünknek egyszerűen szüksége van rá, hogy fizikailag aktívak legyünk. Időt kell rá fordítanunk, hogy az edzésekkel fenntartsuk a testünk egészségét - állítják a londoni Imperial College szakértői, akik további aranyszabályokat is megfogalmaztak az egészségmegőrzéshez.
Az egészséges étkezés is fontos
A következő szempont az egészséges étkezés. Egyrészt rendszeresen kell enni, másrészt, másrészt olyan táplálékot kell fogyasztani, amely lehetővé teszi az egészség fenntartását. Az biztos, hogy el kell kerülni a cukrok és a zsíros ételek felesleges fogyasztását, mert ezek megnehezítik a testünk optimális működését.
Rendszeres pihenés
Pihenni is szükséges, mert ez segíti a regenerálódását a kemény munka, a nagy megterhelés után és a nehéz időkben (mert nem mindig egyszerű az életünk, ami gyorsan koptatja a szervezetünket). A pihenés aktív elemei is nélkülözhetetlenek, azaz rendkívül fontos a fizikai tevékenység, amely lehetővé teszi, hogy a szervezet meggyógyuljon és erősödjön. Enélkül a túlzott igénybevétel kiégéshez vezethet.
A jóllét és a higiénia
A személyi higiénia védelmet nyújt a betegségek és fertőzések ellen, és határozottan szebbé tesz bennünket! Akinek a külseje nem elhanyagolt, annak javulnak a társadalmi kapcsolatai, s ez jobb mentális állapotot eredményez, ami fontos a testi egészség megtartásához is.
A jóllét érzésének elérése azért is fontos, mert a negatív érzelmek és a szélsőséges stressz összeroppanthatja testünket, és megkönnyíti, hogy elkapjuk a betegségeket. Ha érzelmileg csúcsformában vagyunk, az segít elérni a fizikai optimumot is.
Végül, de nem utolsó sorban kerülni kell a káros szenvedélyeket, a dohányzást, az alkohol és drogok fogyasztását.
Napi 30 perc fizikai aktivitás
A testmozgás lehet egyszerű tevékenység is, amely a szívet egy kicsit gyorsabb működésre sarkallja, növeli a testhőmérsékletet, és gyorsítja a légzést. Ezért a napi 30 perces fizikai aktivitás során különféle tevékenységeket lehet végezni. Például:
▪ Házimunka (porszívózás, rendrakás stb.)
▪ Hobbi (festés, barkácsolás, modellezés stb.)
▪ Kertészkedés (fű- és sövénynyírás, gyomirtás, gyepesítés stb.)
▪ Aktív munkába járás (kerékpározás, gyaloglás, görkorcsolyázás és gördeszkázás)
▪ Mindennapi apró tevékenységek (kutyasétáltatás, tömegközlekedéssel való utazás és egy megállóval előbb leszállás, lépcsőzés, gyalogos bevásárlás stb.)
▪ Sport (futball, kosárlabda, tenisz, pingpong, kocogás stb.)
▪ Edzés (tánc, aerobik, spinning, úszás, súlyzózás, jóga vagy pilates)
Ezeket a tevékenységeket legalább 10 percig kell végezni egyhuzamban, mert ezzel érhető el, hogy egészségi haszon származzon belőlük. Ezek a következők lehetnek többek között:
▪ Jobb szív- és a tüdőműködés, azaz a test hatékonyabb oxigénellátása
▪ Jobb vérnyomás
▪ Javuló egyensúly, izomerő és rugalmasság (jó magstabilitás, amely megelőzheti a deréktáji sérüléseket)
▪ Jobb hangulat, az endorfinok felszabadulása miatt
▪ Javuló alvás
▪ Könnyebbé váló testsúlykezelés (amihez persze az egészséges táplálkozás is kell)
▪ Segítség a stressz féken tartásához.
Az enyhe vagy mérsékelt depresszió és szorongás is megszüntethető a fizikai aktivitással, amely javítja az egészséget és csökkenti számos betegség - köztük a diabétesz, a rák, illetve a szív-érrendszeri problémák - kialakulásának kockázatát. A tréningeknek azonnal jelentkező és hosszú távú egészségügyi előnyei is vannak, azaz a segítségükkel javíthatunk az életminőségünkön.
Forrás: Imperial College, London