Hogyan ismerjük fel a valódi fajtamézeket?

A fajtamézek (akác, hárs, repce stb.) nemcsak hatásukban és ízükben, de külalakjukban is markánsan különböznek egymástól, így az alábbi néhány tipp segítségével még vásárlás előtt könnyedén meggyőződhetünk róla, hogy az üveg valóban a címkén jelzett mézfajtát tartalmazza-e.

A kevert vagy hamis fajtamézet mindinkább arról lehet felismerni, hogy a színe teljesen halvány, íze jellegtelen, az ára pedig gyanúsan olcsó. Igen gyakran az is előfordul a hamis mézek esetében, hogy fogyasztásuk után kellemetlen utóízt hagynak a szájban. A folyékony állag és a kristályosodás nem döntő tényező: vannak mézek, amelyek igen hamar kristályosodnak, míg vannak olyanok, amelyek akár éveken át is tökéletesen meg tudják őrizni a folyékony állagukat. Nézzük, melyikre, milyen állag jellemző!

Akácméz: ha a címkén a legkedveltebb hazai mézfajta nevét látjuk, nagyon könnyű dolgunk van - az Mézmester.hu szakértőitől.

Jó, ha tudjuk, hogy az egyes mézfajták hatóanyaga eltér egymástól. Milyen panaszra, milyen mézet fogyasszunk? Repceméz: a valódi repceméz rendkívül gyorsan, akár napok alatt kristályosodik, ezért folyékony formában ritkán találkozhatunk vele. Szilárd állapotban krémesen fehér, vagy világossárga színű, folyékonyan középsárga árnyalatú. A “krémesség” az állagára is jellemző: mivel nagyon apró, finom szemcsékkel kristályosodik, a nem teljesen szilárd halmazállapotú repzeméz üvegét elfordítva finoman érdes felületet kell látnunk a felszínen.

Napraforgóméz: a valódi napraforgóméz kristályai a repcemézzel ellentétben durvábbak, nagyobb szemcséjűek, ám mivel a repcénél jóval lassabban kristályosodó mézfajtáról beszélünk, ezt a tulajdonságát nem mindig használhatjuk beazonosításra. Van azonban egy jellemzője, amely viszonylag hamar megmutatja “valódiságát”: a napraforgóméz a fajtamézek között egyedülálló módon két fázisban kristályosodik, és már néhány hét tárolás után elkezdődik a sötétbarna árnyalatú felső folyékony rész, és az alsó, világos színű kristályos rész szétválása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fajtamézek tesztelése: íz, állag, kristályosodás, szín alapján

Vegyes virágméz: a vegyes virágmézek külalakját a bennük túlsúlyban lévő növények karakterisztikája határozza meg, de nagy általánosságban sötétebb árnyalatú, barnás-sárgás színű, közepes tempóban kristályosodó mézekről beszélünk. Könnyen összetéveszthetjük őket a napraforgómézzel, de a kétfázisú kristálysodás a vegyes virágmézekre nem jellemző (hacsak nincs bennük egy jó adag napraforgó is).

A ritkább fajtamézek beazonosítása

A hársfavirágméz, vagy hársméz az akácmézhez hasonlóan kedvelt és keresett méz, hasonló tulajdonságokkal: nehezen kristályosodik, így általában áttetsző, ám színe az akácénál sötétebb, a világossárgától a borostyánsárgáig változhat, a gyűjtés idejétől függően.

Az aranyvesszőméz, vagy szolidágóméz hazánkban fajtamézként nagy tisztaságban főként a Balaton környékén terem, hajlamos a kristályosodásra, színe pedig sötétebb árnyalatú.

A selyemfűméz, vagy ahogy a méhészek nevezik, vaddohányméz, az akácmézhez hasonlóan sokáig folyékony marad, színe is világos, ám ránézésre kevésbé csillogó, sokkal inkább matt beütésű.

A gesztenyeméz, vagy szelídgesztenyeméz állaga híg, kristályosodásra kevéssé hajlamos, színe pedig a borostyánsárgától a sötétbarnáig terjed.

A termelőtől vegyük!

Amennyiben jó minőségű, valódi mézet szeretnénk vásárolni, akkor csakis a termelővel kössünk üzletet. A nagyüzemekben végzett palackozás során ugyanis, sajnos előfordulhat, hogy a mézben lévő anyagok megsérülnek, így biológiai értékéből is veszíthet a méz. Ha közvetlenül a méz termelőjétől vásároljuk meg a mézet, úgy biztosak lehetünk benne, hogy magyar mézhez jutunk, hiszen egy kistermelő nem valószínű, hogy silány minőségű, külföldről származó mézzel kereskedik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.