Nyári kortyok

Nyár és víz - szorosan összefüggő fogalmak. Ha a Balatonon vitorlázunk vagy a strandon pancsolunk a medencében, talán nem is gondolunk arra, hogy e nélkül az elem nélkül a földi élet sohasem jött volna létre.

Nyár és víz - szorosan összefüggő fogalmak. Ha a Balatonon vitorlázunk vagy a strandon pancsolunk a medencében, talán nem is gondolunk arra, hogy e nélkül az elem nélkül a földi élet sohasem jött volna létre. Valószínűleg azon sem morfondírozunk, hogy testünk több mint 70 százaléka víz, és az sem fordul meg a fejünkben, hogy vajon hogyan szabályozhatjuk megfelelően folyadék-kibocsátásunkat és -bevitelünket. A szomjúság azonban gyorsan eszünkbe juttatja, hogy sürgősen valamilyen innivalóra van szükségünk. Felvetődik a kérdés, vajon mivel oltsuk szomjunkat.

Erre a célra a legalkalmasabbak az ásvány- és forrásvizek, de vigyázzunk, mert néhány ilyen termék (főként a gyógyvizek, melyeket nem szabad összekevernünk az ásványvizekkel) magas ásványianyag-tartalma miatt nem fogyasztható korlátlanul. Emellett a zöld és a fekete teák ajánlhatók (hidegen és melegen egyaránt), és a különböző gyümölcsös, tejes turmixok is igen frissítőek és egészségesek ebben a meleg időben. Talán a legolcsóbb és legfinomabb megoldást a gyümölcslevek kínálják. Ezeket már otthon is elkészíthetjük, de a kevés idővel rendelkezők meg is vásárolhatják a rostos, tartósítószer nélküli leveket. Ezek éppen rostanyag- és vitamintartalmuk miatt nemcsak finomak, de egészségesek is.

Persze nem lenne szükség vízpótlásra, ha nem veszítenénk vizet. A melegben azonban a test párologtatással próbálja meg hűteni magát, megőrizni állandó hőmérsékletét. Az izzadás természetes és hasznos folyamat, ám ha túlzott mértékű, akkor esztétikai és egészségi problémát is jelenthet. Akiknek nem elegendő a különböző dezodoráló és izzadságátló szerek használata, az megpróbálkozhat a hagyományos gyógymódokkal. Hazánkban két olyan növény van, mely izzadásgátló hatású. Az orvosi zsálya és az izsóp vizes (és szeszes) kivonatai igen hatásosan csökkentik a kiválasztást.

Ha teát készítünk ezekből a növényekből, a következőképpen tegyük: Vegyítsünk össze 80 gramm orvosi zsályát negyedannyi (20 gramm) izsóppal. E keverékből egy evőkanálnyit 5 percig főzzünk 2 deciliternyi vízben, majd 10 percig áztassuk a főzetet, mielőtt leszűrnénk. Az így elkészült italból minden harmadik napon igyunk meg egy csészényit. A szer 2-3 óra múlva hat, és három napig gátolja az izzadást.

Aki inkább a külső alkalmazás mellett dönt, annak az izzadásgátló gyógyfürdő ajánlható. Ehhez 50 gramm apróbojtorjánra, 20 gramm orvosi zsályára és 30 gramm tölgyfakéregre van szükség. A fürdő elkészítéséhez 4 evőkanálnyi gyógynövénykeveréket 15 percig főzzük 1 liter vízben. A leszűrt főzetet öntsük a kádba, keverjük össze langyos fürdővizünkkel, és áztassuk magunkat 15-20 percig. A teában lévő cserzőanyagok összehúzzák a verejtékmirigyeket, ezáltal csökkentik az izzadást. A fürdő hatása csupán egy napig tart.

IX.évf./8.szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel. Napközben helyenként, késő délutántól, estétől egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein. Az északi, északnyugati szelet a nyugati országrész mellett a középső tájakon is élénk lökések kísérik, míg zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra