A Wales-i Egyetem munkatársai Dr Rowena Jenkins vezetésével a manuka nevezetű gyógynövényből készült méz hatását vizsgálták, és megállapították, hogy az antibakteriális hatás nem kizárólag a mézben jelenlévő cukroknak köszönhető.
Itt meg is rendelheti a manukamézes italt !
Az orvosi gyakorlatban az igen veszélyesnek tartott MRSA, azaz a meticillin nevű antibiotikumra rezisztens Staphylococcus aureus baktériumtörzset jelenti. A kutatók vizsgálatuk során MRSÁ-t tenyésztettek manukaméz jelenlétében, illetve anélkül. A kísérletet cukorsziruppal is megismételték, hogy meghatározzák, hogy a hatás a méz cukortartalma miatt következik-e be. A baktériumokból izolált proteineket direkt vizsgálatnak vetették alá.
A manukamézzel kezelt MRSA-sejtekben kevesebb fehérjét találtak, és a FabI protein teljesen hiányzott. A FabI nevű fehérje a baktériumok zsírsavszintézisében játszik szerepet, ezáltal alapvető szerepet tölt be a sejt számára fontos sejtfalat alkotó lipopoliszaccharidok előállításában. Ezen fehérje hiánya megmagyarázza a manukaméz baktériumölő hatását.
"Ismert, hogy a manukából, és más növényekből készült méz gyakran segíti a sebgyógyulást, és antibakteriális hatással bír" - nyilatkozta Dr Jenkins. - "De a hatásmechanizmusra eleddig nem volt magyarázat. Ha fényt derítünk arra, hogyan gátolja a manuka az MRSÁ-t, gyakrabban lehetne használni, mint elsővonalas kezelőszert azon baktériumfertőzésekkel szemben, melyek ellenállóak a jelenleg elérhető antibiotikumokkal szemben."