A daganatos megbetegedések mindig multifaktoriálisak, vagyis több tényező hozzájárul a kialakulásukhoz, amelyek közül nem mindegyikre lehetünk hatással. A melanoma rizikófaktorai közül néhányat azonban befolyásolhatunk. Dr. Rózsa Annamária , az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza a legfontosabb teendőkre hívta fel a figyelmet.
Csökkentsük az UV-terhelést
Bár az életkorunkat, a nemünket és a genetikánkat nem tudjuk befolyásolni, a bőrdaganatok szempontjából egyik legfontosabb rizikótényező, az UV-sugárzás ellen lehetséges védekeznünk. Ezek a legfontosabb teendők.
- A direkt napsütés helyett válasszuk az árnyékot, különösen 11 és 15 óra közt.
- Ha elkerülhetetlen a közvetlen napsütésen tartózkodás, viseljünk természetesen anyagú pólót, kalapot, napszemüveget.
- Használjunk megfelelő faktorszámú naptejet, már az első, tavaszi napsütésnél és árnyékban is.
- Legyünk tisztában vele, hogy a szolárium sem jobb megoldás ebből a szempontból. Különösen a fiatal korban történő rendszeres szoláriumozást kapcsolják össze a bőrkárosodással és a bőrdaganat megnövekedett rizikójával.
- Védjük a gyerekeket! Mivel a bőr "emlékszik" és az őt érő károsodások összeadódnak, már a kicsiknél is fontos a fényvédelem.
Tegyünk az immunrendszerünk épségéért
A legyengült immunrendszer számos betegség rizikófaktora lehet, így a daganatos betegségek kockázatát is növelheti. Közismert, hogy a HIV -vírus például nagyon komolyan meggyengítheti a természetes védekezőképességet, ezért többek közt a daganatok megelőzése szempontjából is fontos a megfelelő védekezés és az intravénás drogok kerülése. Ugyanakkor azoknak, akik autoimmun betegségük, daganatkezelés vagy szervátültetés miatt kénytelenek az immunrendszert gyengítő kezelésen átesni, tudniuk kell, hogy a kezelés előnyei messze felülmúlják a bőrdaganat kialakulásának kismértékben növekvő rizikóját.
Amit viszont mindenkinek érdemes prioritásként kezelni: rendszeres testmozgással, kiegyensúlyozott táplálkozással és stresszkezeléssel minden helyzetben fontos megfelelő állapotban tartani a szervezet természetes védekező rendszerét.
Forduljunk orvoshoz a gyanús anyajegyekkel
Nem lehet eléggé hangsúlyozni az önellenőrzés jelentőségét, fontos, hogy rendszeresen átnézzük a bőrünket, új anyajegy, esetleg a már meglévő változása után kutatva. Ehhez egyrészt érdemes mindig egy adott napot, például minden hónap első napját kijelölni, és a hátunk átnézéséhez egy családtag segítségét kérni. Ha bármilyen gyanús jelet, változást tapasztalunk, feltétlenül érdemes azt bőrgyógyásznak is megmutatni, sőt, akiknek a családjában már volt bőrdaganat, vagy esetleg nála diagnosztizáltak már ilyet, évente akkor is ajánlott egy teljes testtérképes anyajegyszűrés vagy egy videodermatoszkópos vizsgálat, ha nincs szembetűnő változás - hangsúlyozza a bőrgyógyász.
Előfordulhat, hogy csupán egy dermatoszkóppal észlelhető, kisebbnek tűnő aszimmetria vagy színbeli változás az, ami további vizsgálatra és végső soron eltávolításra ad okot. Tehát nem feltétlenül elég csupán a szemmel látható elváltozásokra felfigyelni, időnként az orvosi szűrés is elengedhetetlen.