Pikkelysömörnek a bőr fokozott elszarusodásával járó betegséget nevezzük. A népesség 1,5-2 százalékát, tehát Magyarországon nagyjából 150-200 ezer embert érinthet, pontos számokat azonban nehéz mondani, sokan ugyanis nem fordulnak orvoshoz vele. Legfőbb jellemzője, hogy vörös színű, általában hámló, több centiméter nagyságú foltok, plakkok jelennek meg a bőrön. Pontos oka egyelőre nem ismert, de mivel úgynevezett multifaktoriális betegség, biztosra vehető, hogy kialakulásában több tényező játszik szerepet együttesen. Bizonyos tényezők hozzájárulhatnak a kellemetlen tünetek kialakulásához - a Healthline cikke alapján ebből válogattunk össze néhányat.
Stressz
A stressz-szint növekedése vagy a folyamatos, krónikus stresszel való együttélés a pikkelysömör fellángolását okozhatja. Ez ráadásul egy ördögi kört teremt, hiszen a tünetek erősödése további szorongást idéz elő. Fontos tehát, hogy az érintettek elsajátítsanak bizonyos stresszkezelő technikákat, és olyan szorongásgátló tevékenységeket is a mindennapjaik részévé tegyenek, mint például a futás és a jóga.
Hideg és száraz időjárás
Amikor a hőmérséklet csökken, és a levegő szárazabbá válik, a pikkelysömör tünetei súlyosbodhatnak. A helyzetet tovább rontja a vastag, nem jól szellőző ruházat viselése is, ami miatt télen különösen nagy problémát okoz ez a bőrbetegség. Érdemes kevésbé irritáló, pamutból vagy selyemből készült ruhákat húznunk, a bőr hidratálását pedig testápoló krémekkel segíthetjük.
Bizonyos gyógyszerek
Mielőtt bármilyen gyógyszer szedésébe belekezdenénk, kérdezzük meg kezelőorvosunkat, nem ronthatja-e a pikkelysömör állapotát. Egyes gyógyszerek, köztük a béta-blokkolók, a lítium és a maláriaellenes gyógyszerek, a pikkelysömör fellángolását eredményezhetik. A kezelés során figyeljék az érintettek a bőrtüneteket is, előfordulhat ugyanis, hogy szükséges leváltani a gyógyszert.
Elhízás
A JAMA Dermatology 2019-es tanulmánya szerint a túlsúly is negatív hatással lehet a pikkelysömör tüeteire. Több szempontból is problémát jelent a plusz súly a szervezet számára, a testsúlykontroll tehát kiemelten fontos lehet az érintettek számára.
Káros szenvedélyek
A cigarettázás és az alkoholfogyasztás külön-külön is rossz hatással van a bőrtünetekre, együttesen azonban még intenzívebben hozzájárulhatnak a panaszok felerősödéséhez. Ez szintén összefügghet több másik, már említett hatással, például nagyobb arányban élnek valamilyen káros szenvedéllyel azok, akiknél súlyos gondot jelent a mindennapi stressz.