A pozitív életszemlélet nem várt hatása

Nemcsak a mindennapok telhetnek derűsebben, hanem agyunk egészsége szempontjából is hasznos lehet, ha igyekszünk a dolgok jó oldalát nézni.

Idén a világjárvány következtében sokan megtapasztaltuk az élet kiszámíthatatlanságát és nehézségeit, és egyetértünk abban, hogy nem könnyű most derűlátónak maradni. De megéri - legalábbis egy friss tanulmány szerint . A tudományos munkát jegyző szakemberek szerint a pozitív és lelkes szemlélet ugyanis fokozottan védhet a korral járó memóriaromlás ellen. A Psychological Science című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői azt írják, a pozitív életszemléletű embereknek kevésbé romlik a memóriája az idő múlásával, mint azoknak, akik hajlamosak mindennek a rossz oldalát nézni.

A pozitív életszemlélet a memóriára is jó hatással van.
A pozitív életszemlélet a memóriára is jó hatással van. Fotó: Getty Images

Középkorú vagy annál idősebb alanyokat vizsgáltak

5 dolog, amitől javul a memória Bár egyelőre nincs olyan varázsszer, ami segítene megvédeni és felturbózni a memóriát, számtalan olyan élelmiszer létezik, amit ha beiktatunk étrendünkbe, javíthatjuk emlékezőképességünket. Részletek itt .

A tudósok közel ezer amerikai felnőttet vontak be munkájukba. Alanyaik közül mindenki középkorú vagy idősebb volt, és a kutatást három szakaszban végezték: 1995-1996 közt, 2004 és 2006 közt, illetve 2013 és 2014 közt.

A résztvevőket arról kérdezték, milyen érzelmeket éltek meg a beszélgetést megelőző 30 napban, illetve az utolsó két szakaszban memóriatesztekben is részt vettek. A kutatók többek közt arra voltak kíváncsiak, hogy vissza tudnak-e idézni néhány szót rögtön az után, hogy ezeket felsorolták nekik, illetve 15 perccel később. Az összegyűjtött adatok alapján a szakemberek össze tudták vetni azt, hogy az egyes alanyok milyen szinten élik meg a pozitív érzelmeket és a memóriaromlásuk mértékét.

További tényezők, mint például az életkor, a nem, az iskolázottság, a depresszió vagy az extrovertáltság figyelembevétele mellett a kutatók arra jöttek rá, hogy a derűlátóbb alanyoknál kevésbé volt szembetűnő a memóriaromlás, mint borúlátóbb társaiknál. Habár azt a tudósok is hozzátették, hogy sajnos mindnyájunk memóriája romlik a kor előrehaladtával, de életszemléletünkkel a szakemberek szerint igenis befolyásolhatjuk ennek mértékét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra