"Ezt az állítást olyan kutatásokra alapozzák, ahol laboratóriumi állatokon végeztek kísérleteket, és a végeredmény minden esetben bizonytalan" - mondta Dr. Jeffrey Dover, az Amerikai Bőrsebészek Társaságának elnöke. Ezekkel a hírekkel Dr. Doris Day, a New Yorkban található Lenox Hill Kórház bőrgyógyásza sem ért egyet. "Az a fontos, hogy megértsük, minden fényhullám veszélyes a bőrre és bőrrákot okozhat." A nap sugarai ellen a legjobban naptejjel és más módszerekkel védekezhetünk.
A vita tavaly tavasszal kezdődött, amikor a Környezetvédelmi Munkacsoport (EWG) - amely 2007-ben kezdte írni éves jelentéseit a naptejek biztonságáról - felkérte az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenőrző Hivatalt (FDA), hogy vizsgálja felül a retinil-palmitát biztonságosságáról szerzett adatokat. Ez az A-vitamin egyik származéka, amit sok naptejhez hozzáadnak. Az EWG szerint az összetevő növeli a bőrrák kockázatát. Az EWG az oxybenzone-t (benzofenon-3) is kifogásolta, ami szintén számos fényvédő krém alkotórésze. Erről azt állítják, hogy felborítja a hormonrendszer egyensúlyát.
"Továbbra is figyelemmel kísérjük a fényvédők biztonságosságát, beleértve azokat, amelyek oxybenzone-t tartalmaznak" - mondta Shelly L. Burgess, az FDA szóvivője. "Ha tudomást szerzünk olyan adatokról, melyek bizonyítják a nap ellen védő készítmények káros hatását, megtesszük a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a fogyasztók csak biztonságos és hatékony termékekhez férjenek hozzá."
Azonban annak ellenére, hogy a naptej hasznos, nem elég ahhoz, hogy megvédjük magunkat a nap átható sugaraitól a bőrgyógyászok szerint. "Reggel felkenjük, majd az egész napot kinn töltjük a szabadban. Azt hisszük, hogy felhős az idő, ezért nem kell aggódni. A naptej csak az egyik rész a nap elleni védekezésben" - mondta Day.
A bőrgyógyászok azt javasolják, hogy napozókrém használata mellett tartsuk be ezeket a tanácsokat is:
- Viseljünk kalapot és védőruházatot. Fontos, hogy a kalapon ne legyen sok lyuk és széles pereme legyen körben.
- Igyekezzünk árnyékban maradni minden esetben.
- Kerüljük el a napot 10:00 és 15:00 óra között. Ne feledjük, hogy minél rövidebb az árnyékunk, annál veszélyesebbek a nap sugarai. Az UVB sugarak a nap közepén a legerősebbek.
- Soha ne menjünk szoláriumokba, mert ugyan olyan káros sugarakat bocsátanak ki, mint a nap.
Olyan napozókrémet érdemes venni, ami SPF értéke 30 vagy annál magasabb. Olyan termékeket keressünk, amik csomagolására széles lefedettség van írva. Ez azt jelenti, hogy a termék UVA és UVB védelmet nyújthat és tovább is tarthat pár órával. Végül az is fontos, hogy a készítmény tartalmazzon benzofenont (oxybenzone) vagy avobenzonet.
"Jóval kisebb az esélye, hogy napozókrémtől megbetegedjünk, mint a nap miatt kialakuló krónikus betegségeké" - vélik a szakemberek.