A víz a földi élet alapja, a növényi és állati szervezet pótolhatatlan része. Az emberi szervezet egészséges működéséhez is folyamatos pótlásra van szükség, mivel az izzadással, a légzéssel és a vizeletürítéssel is nedvesség távozik belőlünk. Azt viszont kevesen tudják, hogy a vízzel is túladagolhatjuk a szervezetünket, ami extrém esetben halálhoz is vezethet. Az Index kiderítette, miért van ez, és mi számít halálos dózisnak a vízből.
A túl sok víz is veszélyes lehet
Vízfogyasztásunkat és a sóháztartásunkat a vesék szabályozzák, hogyha pedig egyszerre túl sokat iszunk, a szervezet nem tud elég gyorsan megszabadítani a feleslegtől, és a víz a sejtekbe kerül. Az izmokban és zsírban lévő sejteknek van helyük tágulni, az agysejtek azonban egy merev csontburokba, a koponyába vannak bezárva, a súlyos túlfogyasztás itt okozhat problémát.
A vese nyugalmi állapotban körülbelül 0,8-1 liter vizet képes kiválasztani óránként, így ennyit nyugodtan megihatunk. Hogyha annyi folyadékot iszunk csak, amennyi jólesik, szinte kizárt, hogy a túlzott bevitel problémát okozzon. Vízfogyasztás miatt haláleset csak olyan szélsőséges esetben fordult elő, amikor például valamilyen kábítószer hatása alatt az adott személy nem tudta felmérni, mennyi folyadékra van szüksége. De maratonfutó atlétáknál is kialakulhat a hyponatremia nevű állapot, amikor elégtelen a vérben lévő só mennyisége.
Túlfogyasztás esetén jellemzően fejfájás, émelygés, hányinger és mentális zavarok jelentkeznek. Legsúlyosabb esetben a víz behatol az agysejtekbe és agyödéma alakul ki, ami kómához, légzési problémákhoz és halálhoz vezet.