Az új bolygót több mint egy évtizeden át tartó intenzív kereséssel a chilei La Silla obszervatóriumban működő HARPS spektrográffal fedezték fel. A Föld méretű bolygón a felszínén uralkodó hőmérséklet alapján akár élni is lehetne, állítják a csillagászok - írja a BBC . A Ross 128 b nagyjából huszadakkora távolságra van központi csillagjától, mint a Föld a Naptól - viszont abban a vörös törpében már csak pislákol a fény, ezért nem kap lángra. Ezért a Ross 128 b-t nagyjából akkora sugárzás éri, mint a Földet, és a tudósok becslései szerint -60 és +20 C° között lehet rajta a hőmérséklet .
Mostanáig több mint 3500 exobolygót fedeztek fel a csillagászok - de ezek többsége forró, Jupiter-szerű égitest, így ezek a gázóriások nem alkalmasak az élet kialakulására. Sokkal ritkábban találnak kisebb tömegű, sziklás objektumokat, mint amilyen a Föld is. A bolygó fizikai paraméterein kívül a központi csillag méretének és a tőle való távolságnak is stimmelnie kell, hogy legyen bármiféle esélye az élet kialakulásának, fennmaradásának.
Gyakori, hogy az élhető zónában, megfelelő távolságra vannak a bolygók, de olyan aktív a központi csillag, hogy időnkénti kitörései eltörölnének minden életet. A hozzánk még közelebb, csupán 4,2 fényévre található Proxima b-vel is ez lehet a helyzet, ez a bolygó ugyanis megfelelő helyen van, de olyan aktív a központi vörös törpéje, hogy 30-szor több gyilkos sugárzás jut a felszínére, mint amennyit a Földön kapunk.