Fekete vagy zöld tea fogyasztása után egy fél órával döntéshozási és emlékekkel kapcsolatos agyi folyamataink is beindulnak, mindezért pedig vélhetően az antioxidánsok egyik fajtája, a flavonoidok felelősek. Minderről többet a Nutritional Neuroscience szaklapban olvashatunk. A flavonoidokról már korábban bebizonyosodott, hogy segítenek szervezetünknek legyűrni a gyulladást, javítanak véredényeink állapotán és artériáink eldugulását is megakadályozzák.
A Newcastle University kutatói önkéntesek agyhullámait vizsgálták, hogy megállapítsák, milyen idegi funkciókon képes javítani a tea. A nyolc jelentkezőnek fekete, illetve zöld teát adtak, majd agyhullámaikat egy óráig figyelték. Az eredmények szerint 30-60 perccel az elfogyasztást követően a théta-hullámok szintje jelentősen megnövekedett, ez pedig a kognitív funkciók javulására utal. Kevésbé jelentős, de szintén észrevehető volt az alfa- és bétahullámok emelkedése, amelyet az ébrenlét, a memóriafunkciók és a logikai érvelés fokozott állapotához szokás kötni.
Dr. Edward Okello, az egyetem növénykutató csoportjának igazgatója, a kutatás vezetője hozzátette: már korábban is kiderült, hogy a tea számos előnnyel szolgál számunkra, hiszen fokozza figyelmünket, tisztítja elménket vagy éppen relaxálni is segít, ezen kutatás pedig további előnyökre mutat rá. A théta-hullámok fogyasztás utáni megjelenése egyértelműen jelzi, hogy a tea ébrenlétünkön, figyelmünkön és fokozott szellemi állapotunk elérésében is nagy mértékben segít.
Korábbi kutatások arra is rámutatnak, hogy napi 3-4 bögre tea csökkenti a fehér teák is egészségesek: bizonyítottan mérséklik az elhízás mértékét, mivel a fehér tea hatására kevésbé alakulnak ki szervezetünkben új zsírsejtek.