A New York-i Columbia és Rockefeller Egyetemeken állatkísérletekkel mutatták ki, hogy ezek a sejtek az étkezés által szabályozott cirkadián ritmus szerint működve termelik a grelint. Ez a hormon a szubjektív éhségérzet felerősítésével a táplálék felkeresésére és elfogyasztására sarkall. "A cirkadián ritmus lehetővé teszi, hogy az állatok előre tudják a napi eseményeket, ahelyett, hogy csak reagálnának rájuk" - hangsúlyozza Joseph LeSauter a ScienceDaily cikkében.
A kutatók olyan genetikailag módosított egereket vizsgáltak, amikből hiányzik a grelint felismerő receptor. Egyforma étrenden tartva őket normál egerekkel azt találták, hogy később és kevesebb érdeklődéssel kezdték el keresni az ételt. A kutatók szerint a grelin a gyomorból az agyba jutva döntési folyamatokat befolyásol, és az étkezés idejének közeledtével a táplálék felvételére sarkall.
Azt már korábban kimutatták, hogy a grelint injekcióban embereknek beadva, nagyfokú éhségérzet váltható ki, miután az illető többet eszik, mint egyébként tenné. A grelint célzó gyógyszerek kifejlesztése az elhízás kezelésében lehet ígéretes. Addig is, a kutatók azt javasolják, hogy grelintermelésünk megfelelő szabályozása érdekében tegyük rendszeressé az étkezéseinket.
Forrás: Medipress hírszolgálat