Felfedezték az éhség időzítőjét

Az éhség időzítőjének több évtizedes kutatása zárult le azzal, hogy felfedezték azokat a gyomorsejteket, melyek a táplálék keresésében és annak elfogyasztásában szerepet játszó hormont termelik.

A New York-i Columbia és Rockefeller Egyetemeken állatkísérletekkel mutatták ki, hogy ezek a sejtek az étkezés által szabályozott cirkadián ritmus szerint működve termelik a grelint. Ez a hormon a szubjektív éhségérzet felerősítésével a táplálék felkeresésére és elfogyasztására sarkall. "A cirkadián ritmus lehetővé teszi, hogy az állatok előre tudják a napi eseményeket, ahelyett, hogy csak reagálnának rájuk" - hangsúlyozza Joseph LeSauter a ScienceDaily cikkében.

A kutatók olyan genetikailag módosított egereket vizsgáltak, amikből hiányzik a grelint felismerő receptor. Egyforma étrenden tartva őket normál egerekkel azt találták, hogy később és kevesebb érdeklődéssel kezdték el keresni az ételt. A kutatók szerint a grelin a gyomorból az agyba jutva döntési folyamatokat befolyásol, és az étkezés idejének közeledtével a táplálék felvételére sarkall.

Azt már korábban kimutatták, hogy a grelint injekcióban embereknek beadva, nagyfokú éhségérzet váltható ki, miután az illető többet eszik, mint egyébként tenné. A grelint célzó gyógyszerek kifejlesztése az elhízás kezelésében lehet ígéretes. Addig is, a kutatók azt javasolják, hogy grelintermelésünk megfelelő szabályozása érdekében tegyük rendszeressé az étkezéseinket.

Forrás: Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.