Fontos lépés történt az emberi klónozás felé

Kínai tudósok a világon elsőként klónoztak sikeresen főemlősöket: a két makákó világra jövetele igen fontos lépést jelent afelé, hogy a jövőben akár embereknél is alkalmazni lehessen az eljárást.

Habár tudósok Dolly bárány 1996-os megalkotása óta közel két tucat állatfaj egyedeit klónozták már sikeresen, beleértve például macskákat, kutyákat, sertéseket, szarvasmarhákat és pónilovakat, illetve emberi embriókat is létrehoztak a technológiát használva, valójában mostanáig senki sem volt képes klónozott főemlős újszülötteknek életet adni. Muming Poo, a sanghaji Kínai Tudományos Akadémia munkatársa szerint ugyanakkor immár elhárultak a főemlős fajok klónozása előtt tornyosuló technikai akadályok.

Sikeres, de nem elég hatékony eljárás

Miközben Kínában makákókat klónoznak, sok ezer kilométerrel arrébb, Floridában komoly egészségügyi kockázatot jelent egy évtizedekkel korábban betelepített, azóta alaposan elszaporodott majompopuláció. Részletek itt.

A kutató és kollégái a Cell című tudományos lapban jelentették be, hogy klónozással létrehoztak két egészséges makákót. A 7 és 8 hetes nőstények a Zhong Zhong és a Hua Hua nevet kapták. A kísérletet lefolytató szakemberek szerint ezzel lehetségessé vált a főemlősök klónozása, beleértve az embereket is. Ugyanakkor a csapat nem tervez ilyen irányba elmenni, mivel a legtöbb tudós a világon ellenzi emberek ilyen módon történő reprodukálását, továbbá Poo arra is rámutatott, hogy etikai okokból kifolyólag a társadalom sem támogatná az emberi klónozást.

Kínai kutatók a világon először adtak életet makákóknak klónozással
Kínai kutatók a világon először adtak életet makákóknak klónozással (fotónk illusztráció)

Érdemes azt is megemlíteni, hogy a folyamat egyelőre nem túl hatékony. A két makákókölyökhöz 127 petét kellett felhasználnia a kutatóknak, ráadásul csupán magzatokat tudtak klónozni, kifejlett egyedeket egyelőre még nem sikerült lemásolniuk. Márpedig Dolly több mint két évtizeddel ezelőtti esete éppen azért is jelentett szenzációt, mivel ő volt az első emlős, amelyet egy felnőtt állatról klónoztak. A kínai tudósok még dolgoznak azon, hogy ezt az eredményt a makákóknál is képesek legyenek megismételni.

Célkeresztben az Alzheimer-kór

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mennyire szükségesek az állatkísérletek az emberiség számára? Ki lehetne vajon kerülni ezt a sokak által elfogadhatatlannak tartott kísérleti módszert? Részletek itt.

Ami pedig a felfedezés hosszabb távú jelentőségét illeti, Poo és társai orvosi kutatásokhoz szeretnének nagy számban genetikailag azonos majmokat megalkotni. Ez egyrészt azért lenne hasznos, mivel ezek az állatok közelebb állnak az emberhez, mint a ma a legtöbb kísérlethez használt egerek és patkányok, továbbá lényeges szempont az is, hogy a klónozás kombinálható genetikai módosításokkal. Egyszerűbben mondva, létre tudnak hozni olyan laboratóriumi egyedeket, amelyek az embereknél különféle betegségeket okozó genetikai defektusokkal rendelkeznek, így mind az adott kórkép, mind a kezelési módok jól vizsgálhatóvá válnak rajtuk. A kutatók elsődleges célja az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór tanulmányozása.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.