A krionika mint kifejezés egy olyan orvosi technikát takar, amely képes lehet életeket megmenteni, illetve jelentősen meghosszabbítani egy adott személy élettartamát. Az eljárás lényege, hogy a halál bekövetkezte után az érintettek testét a folyékony nitrogén hőmérsékletére hűtik, megállítva ezáltal a szervezet természetes lebomlását , egyszerűbben mondva tehát konzerválják a holttest állapotát. Mindez ugyanis lehetőséget biztosít arra, hogy az orvostudomány fejlődésével a jövőben feléleszthessék a lefagyasztott embereket, illetve kezelhessék a halálukat előidéző állapotot, legyen az akár az öregedés vagy egy daganatos megbetegedés.
Hogyan zajlik a tartósítás?
Érdemes megemlíteni, hogy ez esetben nem pusztán egy rendkívül hideg hőmérsékleten történő fagyasztásról van szó. A jelenleg alkalmazott technika szerint először csak fagyponthoz közeli hőmérsékletre hűtik le a testeket a lehető legrövidebb időn belül a szív megállását követően. Ezután speciális eszközökkel helyreállítják a vér- és levegőáramlást, illetve ezzel egyidejűleg különféle vegyi anyagok és gyógyszerek keverékét juttatják az érhálózatba. A koktél összetétele cégenként változó, de általában véve elmondható, hogy a célja a szövetek elhalásának megelőzése és a vérnyomás fenntartása.
Amint sikerült stabilizálni a holttest állapotát, a testnedvek helyére egy úgynevezett vitrifikáló szert áramoltatnak a szervezetbe. Ennek oka, hogy a vízmolekulák térfogata a fagyás közbeni kristályosodás során megnövekszik, így fagypont alatt az egyes sejtek belülről repednének szét, a szövetek és szervek pedig menthetetlenül károsodnának. A vitrifikáló szer azonban - 60-70 százalékos szövetkoncentráció mellett - képes meggátolni, hogy a vízmolekulák hidrogénkötéseket hozzanak létre a fagyás során, így a szilárd állapot sérülések nélkül vagy legfeljebb minimális sérüléssel érhető el.
Ezután nagyjából mínusz 125 Celsius-fokra hűtik le a holttestet, majd a következő néhány nap során még tovább, egészen mínusz 196 fokig. Végül folyékony nitrogén alkalmazásával ezen a hőmérsékleten tárolják mindaddig, amíg meg nem születik az adott egyén számára egy új élet reményét kínáló orvostudományi áttörés, illetve el nem éri a technológia azt a fejlettségi szintet, amikor képessé válik a lefagyasztott ügyfelek újraélesztésére.
Az elképzelés hátulütői
A szkeptikusok joggal emlegethetik fel, hogy a mai napig még egyetlen emlősfaj egyedét sem sikerült feltámasztani ebből a mélyfagyasztott állapotból. Felmerül tehát a kérdés, hogy vajon nem csupán egy drága, hazardírozó, illetve mindenféle tudományos bizonyítékot nélkülöző folyamatról van-e szó a halált is kicselező eljárásként hirdetett szolgáltatás mögött. A világon működő kevés szolgáltató egyike, a Cryonics Institute saját maga is elismeri honlapján, hogy nem létezik garancia arra nézve, hogy a procedúra valóban az élet meghosszabbítását eredményezné.
"Senki sem képes teljes bizonyossággal előrejelezni a tudományos fejlődés útját. Hisszük azonban, hogy jó esély mutatkozik a krionika sikerességére. Mindez azonban nem azt jelenti, hogy társadalmi oldalról ne jelentkezhetnének olyan tényezők, amelyek meggátolhatják az előrelépést. Nukleáris hadviselés, ökonómiai katasztrófák, politikai viszályok és terrorizmus - mind-mind olyan lehetséges faktor, amely a jövőben véget vethet a lefagyasztott páciensek életének éppúgy, mint minden ember életének a Földön" - olvasható az amerikai cég weboldalán. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy mégis akad valami, amit garantálni tudnak: aki nem jelentkezik a krionikai eljárásra, biztosan elveszíti az esélyt, hogy a jövőben feltámasszák.
A Cryonics Institute-nál az 1976-os alapítás óta több mint 150 jelentkezőt tartósítottak és tárolnak jelenleg is sikeresen. A különleges szolgáltatás ára az éves tagdíjon felül 28 ezer dollárnál, azaz átszámítva közel 8 millió forintnál kezdődik. Hasonló költségekkel kell számolniuk azoknak is, akik az oroszországi KrioRust választják. A 2003 óta működő eurázsiai szolgáltató jelenleg 63 elhunyt személy testét tárolja. Lényegesen drágábban dolgozik az ugyancsak az Egyesült Államokban működő Alcor, amely egy teljes test fagyasztását és tárolását 200 ezer dollárért (56 millió forint), egy emberi agyét pedig 80 ezer dollárért (22,5 millió forint) vállalja. Ennek ellenére a vállalat már közel 160 ügyféllel büszkélkedhet az 1972-es indulás óta.
Forrás: iflscience.com