Egyre inkább felismerjük, hogy az, ha figyelünk az érzelmeinkre, életünk minden területére jó hatással van. Ez a képesség, vagyis az érzelmi intelligencia felmérhető és fejleszthető is. Az érzelmi intelligencia azt a képességünket jelenti, hogy a saját és mások érzelmeit képesek vagyunk felismerni, kezelni és befolyásolni. Minél "magasabb" ez valakinél, annál inkább tisztában van a saját és a mások érzelmeivel.
A kapcsolatai boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, jobban képes kezelni a stresszes helyzeteket és a munkájában is sikeresebb és boldogabb. Milyen jelei vannak, ha valakinek magas az érzelmi intelligenciája? Képes megkülönböztetni a gondolatot és az érzést. A gondolat mondatszerűen "jelenik meg" a fejünkben, míg az érzés a testünk egészében jelentkezhet.
Bőséges az érzelmekkel kapcsolatos szókincse. Minél pontosabban meg tudja határozni, mit érez, ez annál jobban bizonyítja, hogy figyel az érzéseikre. Nem fél a saját érzéseitől, nem nyomja el őket. Még azoktól sem, amelyek kellemetlenek, vagy melyek feldolgozása nehéznek tűnik. Mások érzéseitől sem fél, még akkor sem, ha azok nehéznek vagy fájdalmasnak tűnnek. Képes olyan közeget biztosítani, melyben mások megnyílnak, és nem kényszerít másokat arra, hogy az érzéseiket elnyomják vagy letagadják.
Nem ösztönösen reagál az érzéseire, hanem tudatosan elemzi azokat. Vagyis ahelyett, hogy dühünkben összetörnénk valamit, inkább elgondolkodunk azon, miért vagyunk dühösek és mit tehetünk azért, hogy ez elmúljon. Empátiával fordul mások felé. Képes elképzelni és megérteni azokat az érzéseket, melyeket a másik megtapasztal. Képes felismerni és megnevezni a saját és mások érzéseit. Még akkor is észreveszi, hogy a hozzá közel álló jó- vagy rosszkedvű, ha ezt nem mondja ki.
Rugalmas a viselkedése, attól függően, hogy éppen kivel van. Az érzelmi intelligencia egyik jele, hogy képesek vagyunk igazodni a környezethez – így ugyanis bárkivel megtalálhatjuk a közös hangot.
- Érdeklődik mások iránt, kérdéseket tesz fel nekik saját magukról.
- Ismeri a saját motivációit és stabil értékrendje van, mely szerint él.
- Képes kezelni a konfliktusokat. Nem próbálja meg minden áron elkerülni őket, és nem az agresszió a válasza a konfliktusra.
- Döntéshozatalkor a saját érzéseire támaszkodik és hallgat a megérzéseire.
- Mindent megtesz azért, hogy a negatív érzéseket feldolgozza és pozitívakkal helyettesítse.