Magyar kutatók megtalálták az öregedés ellenszerét

Komoly lépést tettek az öregedés folyamatának megértése felé az ELTE genetikusai, Vellai Tibor és Sturm Ádám.

A két kutató eredményei szerint DNS-ünk mozgó részei túlságosan destabilizálják genetikai kódunkat. Ilyen módon ezek az úgynevezett transzpozábilis elemek állhatnak az öregedés hátterében. Tudósok korábban azonosítottak egy specifikus folyamatot, amely segít szabályozni ezeket a transzpozábilis elemeket, egyben védelemmel szolgál ellenük. Ez olyan sejtekben és élőlényekben található meg, amelyek nem öregszenek, mint amilyenek például a rákos őssejtek. A folyamatot Piwi-piRNS útvonalnak nevezik.

Az ELTE kutatói a Caenorhabditis elegans nevű féreggel kísérletezve bekapcsolták ezt védelmet. A féreg ennek hatására jelentősen tovább éltközölte pénteken az ELTE Genetikai Tanszék. Egészen pontosan azok a férgek, amelyekben működik a piwi-piRNS védelem a transzpozábilis elemek ellen, 30 százalékkal tovább élnek. A magyar genetikusok eredményei a rangos Nature Communications folyóiratban jelentek meg.

Sturm és Vellai egy korábbi, az öregedéskutatás területén fontos előrelépésként számon tartott közös cikkében már megfogalmazta a Piwi-piRNS rendszer és a biológiai halhatatlanság összefüggésének izgalmas koncepcióját. Mostani publikációjukban pedig kísérleti bizonyítékkal támasztották alá elméletüket. Kutatásuk megmutatta, hogy a transzpozábilis elemek aktivitásának szabályozása valóban meghosszabbíthatja az élettartamot, ami arra utal, hogy ezek a mobilis DNS-elemek döntő szerepet játszhatnak az öregedési folyamatban.

A kutatók többféle technikát is alkalmaztak, hogy a transzpozábilis elemek aktivitását csökkentsék. Ennek hatására a férgeknél lassabban jelentkeztek az öregedés jelei. Sőt, amikor több transzpozábilis elem tevékenységét egyszerre tudták lecsökkenteni, a férgek élettartama még tovább nőtt. „Élettartam-vizsgálataink során pusztán a transzpozábilis elemek leszabályozásával vagy a Piwi-piRNS-szabályozás felerősítésével statisztikailag szignifikáns élethossz növekedést értünk el. Ez megnyitja a kaput a módszer számos lehetséges alkalmazása előtt az orvostudomány és a biológia világában” – mutatott rá Sturm Ádám.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra