Meglepő, de ebben is hasonlítanak ránk a majmok

Újabb hasonlóságot fedeztek fel az emberek és a majmok között svájci és brit kutatók. Ezúttal azt derítették ki, hogy kommunikációs szokásainkban is vannak egyezések.

Az emberhez hasonlóan a majmok is kommunikálnak egymással, mielőtt elkezdenek vagy befejeznek egy közös tevékenységet - állapították meg svájci és brit kutatók. Ez a fajta kommunikáció mindeddig csak az ember esetében volt ismert.

A majmok is udvariasak lennének?

Percenként akár tizenkét szó legépelésére is képesek voltak majmok egy gondolatvezérlésre épülő technológia révén, ami jelentősen megkönnyítheti a mozgási rendellenességgel élő emberek kommunikációját. Olvassa el a részleteket!

Az emberek világában udvariatlannak számít elbúcsúzás nélkül befejezni egy beszélgetést, vagy egymás köszöntése nélkül elkezdeni egy közös feladatot. A Neuchateli Egyetem és a Durhami Egyetem kutatói Raphaela Heesen biológus vezetésével hasonló magatartást figyeltek meg az állatkertben tartott bonobóknál és más csimpánzfajoknál is. A kutatók elemezték, hogy mi történik, mielőtt és miután az állatok kölcsönösen tetvetlenítik a bundájukat vagy együtt játszanak. A bonobók az esetek 90, a csimpánzok pedig az esetek 70 százalékában adtak le célzott jelzéseket, mielőtt közös tevékenységbe fogtak volna. A közös játék és a bundagondozás utáni kommunikáció - mint amilyen az érintés, a kézfogás vagy a kölcsönös szembenézés - ennél is markánsabb volt.

majom, ember
Újabb hasonlóságot fedeztek fel az emberek és a majmok között. Fotó: Getty Images

Közeli ismerőseikkel is úgy viselkednek, mint mi

Az is kiderült, hogy érdekes módon a bonobók gyengébb jelzéseket küldtek, amikor partnerük egy hozzájuk társadalmilag közelebb álló csoport tagja volt. Ez hasonló ahhoz a magatartáshoz, mint amelyet embereknél társasági etikettnek vagy udvariasságnak tartunk. "Ha az ember egy jóbaráttal lép interakcióba, sokkal kisebb valószínűséggel törődik az udvarias kommunikációval" - írja a tanulmányban Raphaela Heesen. A kutatók szerint a bonobók és csimpánzok körében megfigyelt kommunikáció segíthet jobban megérteni a kölcsönös elkötelezettség eredetét és evolúcióját az emberek esetében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az orángutánokról is kiderült egy érdekes dolog

Egy másik kutatás szintén a majmok viselkedését vizsgálta, a német kutatók azonban az orangutánok eszközhasználati szokásaira fókuszáltak. A Tübingeni Egyetem szakemberei azt állapították meg, hogy az orangutánok nem ellesik egymástól, hanem saját maguk jönnek rá, hogyan tudják a természetből vett "kalapáccsal" feltörni a dióféléket. A diófélék valamilyen tárggyal való feltörése egyébként az egyik legösszetettebb eszközhasználati magatartásforma az állatvilágban. A vadonban eddig csupán a csimpánzoknál, a csuklyás majmoknál és a makákóknál figyelték meg a gyakorlatot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.