22 millió éves leletet találtak
A majmok evolúciójának hiányzó láncszemét fedezték fel Kenyában. Korábban már találtak egy 19 millió éves megkövesedett fogat Ugandában, Tanzániában pedig egy 25 millió éves leletet tártak fel. Így viszont 6 millió év még ismeretlen volt a majmok evolóciójából. A most felfedezett fogmaradványokkal azonban teljesebb képet kaptak a kutatók a fajok fejlődéséről.
Nem mindig ettek levelet a majmok
Az Alophia metios fogai jóval kezdetlegesebbek voltak, mint a későbbi majmoké: őrlőfogainak felszíne nem volt redős. A mai majmoknál azonban pont az őrlőfogak redős, hegyes felszíne teszi lehetővé az afrikai és ázsiai élőhelyeken található növényi és állati táplálékok elfogyasztását.
A kutatók szerint az ősi majomfaj primitív fogazata egy kemény héjú gyümölcsökből, magokból és diófélékből álló étrendhez alkalmazkodott, nem pedig levelek elfogyasztásához. A 19 millió évvel ezelőtt élt ősmajmok fogazata azonban már alkalmas volt a levélfogyasztásra is
A főemlősök evolúciójának egyik megválaszolatlan kérdése, hogy hogyan és mikor alakult ki a mai fajok egyedi fogazata. A kutatók szerint a fogak fejlődése valószínűleg az után kezdődött, hogy bekerült az állatok étrendjébe a falevél is.