Dr. Selcuk Adabag, a Minnesotai Egyetem kutatója elmondta, hogy a derék-csípő arány még a testtömeg-indexnél is nagyobb súllyal esik a latba, amikor a hirtelen szívhalál kockázatáról van szó. Az elhízás, a hirtelen szívhalál közepes kockázati tényezője, és az alma formájú testalkat gyakran egyszerre jellemzők az emberekre.
"Kutatásunk azért fontos, mert kimutatja, hogy a hasi elhízás önálló kockázati tényezőnek számít a hirtelen szívhalál tekintetében, még akkor is, ha olyan tényezőket is figyelembe veszünk, mint a diabétesz , a magas vérnyomás és a szívkoszorúér-betegség" - magyarázta Adabag. Az eredményeket a Szívritmus Társaság éves konferenciáján tették közzé Bostonban.
A hirtelen szívhalál több mint 250 ezer halálesetet okoz az Egyesült Államokban. A definíció szerint olyan halálozásra vonatkozik a szakkifejezés, amely a kezdeti tünetek jelentkezése után egy órán belül bekövetkezik. Az elhízáson kívül a szívkoszorúér-betegség és a szívritmuszavarok is a kockázati tényezői közé tartoznak.
A kutatás során Adabag és munkatársai több mint 15 ezer 54 év átlagéletkorú amerikai adatait vizsgálták. A tizenhárom év alatt több mint 300 hirtelen szívhalál következett be. Az életkor, a rassz, a dohányzás és a szívbetegség családi kórtörténetének számításba vétele után kiderült, hogy a testtömeg-index, a derék körméret és a csípő-derék arány mind összefüggésben állnak a hirtelen szívhalállal.
Amikor azonban az együttesen jelentkező állapotokat, köztük a diabéteszt, a magas vérnyomást, a szívelégtelenséget és a magas LDL szintet is számításba vették, az eredmények azt mutatták, hogy csak a magas csípő-derék arány maradt összefüggésben a hirtelen szívhalállal.
A kutatók nem tudják pontosan, miért jár magasabb kockázattal az alma alkat, mint a körte alkat, de úgy vélik, valószínűleg a zsír tárolásának helye játszhat szerepet. A hasi zsír gyulladást keltő anyagokat termel, a gyulladás pedig összefügg a szívpanaszokkal.
Adabag szerint a csípő-derék arányt testmozgással és egészséges életmóddal lehet a legkönnyebben csökkenteni.