Több-kevesebb vért gyakran veszít az ember, de olyan mindennapos esetek, mint egy orrvérzés, meg sem kottyannak az egészséges szervezetnek. A vérkészletünk egyébként is regenerálódik, hiszen a szervezetünk folyamatosan termeli az új vérsejteket - írja az index.hu.
Nagyobb vérveszteségnél azonban már időbe telik az újratöltés, egy véradás után például jellemzően 4-6 hét után áll helyre a vérszintünk. Átlagosan 15 százalékos vérveszteség az, ami még különösebb mellékhatás nélkül belefér, bár szédülés már ilyenkor is jelentkezhet, ha ez a mennyiség gyorsan távozik a testből. 15-30 százalék közötti veszteség már jellemzően rosszulléttel és gyorsuló szívveréssel, vérnyomáseséssel jár. A szervezet ilyenkor elkezdi megválogatni, hova juttat az egyre kevesebb vérből, így a végtagokba kevesebb ér el, és a bőr is fakulni, hűlni kezd.
30-40 százaléknál mindez még tovább fokozódik, az ember egyre zavartabbá válik, és el is ájulhat. 40 százalék fölött a szív már egyre kevésbé bírja fenntartani a keringést, gyors beavatkozás nélkül a szervek elkezdenek leállni. 50 százalékos vérveszteségnél a keringés teljesen leáll, a szervezet nem jut oxigénhez, és ha nem kap azonnali életmentő segítséget, valószínű előbb a kóma, aztán a halál.