Az emberek többsége úgy véli, hogy a torok- és mandulagyulladás főként a gyerekkorra jellemző, valójában azonban sok felnőtt is szenved ismétlődő torokgyulladástól, amit a mandula bakteriális fertőződése vált ki. Ezek az állandó fertőzések többszöri antibiotikumkúrát tesznek szükségessé, és rontják a betegek életminőségét.
"Az évente legalább háromszor súlyos torok- és mandulagyulladásban szenvedő felnőtt betegek esetében előnyökkel járt a mandula eltávolítása" - számolt be a kutatás vezetője, Dr. Timo Koskenkorva, az Oului Egyetem munkatársa.
A áprilisi számában megjelent kutatásban a szakértők 86 beteget osztottak be véletlenszerűen két csoportba: az egyik tagjai mandulaeltávolításon estek át, a másik tagjai nem. Öt hónap múlva a műtéten átesett személyek közül senki sem tapasztalt súlyos torokfájást, míg a másik csoportban a páciensek 3 százaléka tapasztalt rendellenességet. A mandulaműtéten átesettek 4 százaléka járt orvosnál torokfájással, míg a nem műtött résztvevők 43 százaléka fordult orvoshoz ilyen panasszal. Ezen kívül a nem műtöttek 80 százaléka tapasztalt akut torokfájást, míg ez az arány csupán 39 százalék volt a műtött csoportban.
„A mandulaműtét kevesebb torok- és mandulagyulladással összefüggő tünet jelentkezését eredményezte, következésképpen az orvosi kezelések számát és az iskolai vagy munkahelyi hiányzások számát is csökkentette” – összegezte az eredményeket Koskenkorva.