A műlencse-beültetésen átesett betegek eddig azt tapasztalhatták, hogy közeli és távoli látásuk élessé vált, a közepes távolság lévő tárgyakat, például a számítógép képernyőjét azonban csak homályosan látták. E hiány kiküszöbölése érdekében sokuknak kellett szemüveget vagy kontaktlencsét viselnie.
A műlencse-beültetést főként az öregedéssel járó betegség, a szürke hályog kezelésében alkalmazzák. Bobby Qureshi szemsebész, aki a Londoni Szemészeti Kórházban használja az új trifokális lencsét, szinte azonnali eredményről számol be. "Már évtizedek óta létezik multifokális lencse, de rossz hírük lett, mert az élet közeli és távoli látás mellett nem nyújt megfelelő közepes távolságú látást" - magyarázta a szakértő. "Ez a trifokális lencse azonban leküzdi ezt az akadályt, és minden távolságra éles látást biztosít."
Qureshi egy darts táblához hasonlítja az új lencsét, amely a középponttól kifelé haladva koncentrikus körökből áll. A trifokális lencse esetében a középső kör a távoli fókuszálásra való, a következő a közeli fókuszálásra, az ezt követő kör pedig minden olyan távolság befogására, ami e kettő közé esik. Agyunk ösztönösen kiválasztja, melyik részre koncentráljon, és mit hagyjon figyelmen kívül, így a beteg a varifokális és a bifokális szemüvegektől eltérően közelre, távolra és mindenhová tökéletesen láthat.
Az implantátum beültetését néhány percig tartó, helyi érzéstelenítésben végzett lézeres műtéttel hajtják végre. A lézerrel feldarabolják a szem természetes lencséjét, és egy apró bemetszésen keresztül vékony cső segítségével eltávolítják. Ugyanezen a csövön keresztül juttatják be a trifokális műlencsét. A betegek már a műtét utáni napon visszatérhetnek munkahelyükre, és legkésőbb másnap megtapasztalhatják látásuk javulását.