Több tucatnyi ismeretlen vírusra bukkantak

A tudósok már régóta kongatják a vészharangokat azzal kapcsolatban, hogy a klímaváltozás miatti jégolvadás következtében eddig ismeretlen kórokozók szabadulhatnak el. Úgy tűnik, igazuk volt.

Egy 15 ezer éves tibeti gleccserből vett mintát vizsgáltak meg az amerikai Ohiói Állami Egyetem kutatói. A tudóscsoport célja, hogy az eddig kevésbé vizsgált nyugat-kínai gleccserekről minél több információt megtudjanak. A Tibet észak-nyugati részéről, mintegy 6200 méter magasról származó mintában összesen 33 vírust tudtak azonosítani, ebből 29 olyan, amelyet az emberiség eddig még nem ismert - számolt be róla az IFLScience.

gleccser, vírusok,
29 ismeretlen vírust találtak egy gleccserben. Fotó: illusztráció, Getty Images

Kell-e félnünk ezektől a vírusoktól?

Állatok, amelyek kirobbanthatnak egy új világjárványt - kattintson!

A gleccserek kialakulása igen lassú folyamat, és ezalatt a por és a különböző gázok mellett rengeteg vírust is magukba zárnak a jégtömegek - ismertette az egyik kutató, Zhi-Ping Zhong. Elmondása szerint az újonnan felfedezett 29 vírus egyébként az emberekre valószínűleg nem jelent veszélyt. Úgy vélik, hogy ezek a kórokozók inkább a talajban és a növényekben élnek és terjednek. Ami viszont érdekessé teszi őket, hogy még az extrém hideg körülmények ellenére is megtartják fertőző- és szaporodóképességüket.

Mi várható a jövőben?

Egyébként több mint 100 évvel ezelőtt fedezték fel az első jégbe zárt vírusokat, szóval már régóta számítanak rá a szakemberek, hogy a globális felmelegedés visszafordíthatatlan következményei előbb-utóbb a felszínre hozzák ezeket a titokzatos kórokozókat. Azt azonban nagyon nehéz előre megjósolni, hogy előkerülhet-e így olyan vírus is, ami potenciális veszélyt jelent az emberiségre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Általában közepesen, főként a déli tájakon erősen felhős idő várható, a Dunántúl északnyugati részein lesz a legtöbb napsütés. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, néhol viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.