A betegséget az okozza, hogy fürdőzés során a külső hallójárat bőre felázik, ezáltal sérülékenyebbé válik – mondta dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. A kórokozók így könnyen bejutnak a mélyebb rétegekbe és fájdalmas gyulladást okoznak. A betegség kialakulására hajlamosíthat, ha valakinél eleve túl kevés fülzsír termelődik, hiszen ez volna hivatott a védelmet biztosítani, a kórokozókat kívül tartani. De az sem szerencsés, ha valakinél túl sok a fülzsír, ezáltal ugyanis könnyebben alakul ki fülzsírdugó, amely akadályozhatja a fülbe került víz távozását, a fülben pangó víz pedig szintén fertőzést okozhat.
A panaszok kezelése
Az otthoni kezelés során a fájdalmat csillapíthatjuk gyógyszerrel, gyerekeknél az életkoruknak megfelelő készítményekkel. Ha a panaszok nem enyhülnek egy-két nap alatt, akkor mindenképpen forduljunk fül-orr-gégészhez, aki a fül vizsgálata után dönt a további kezelésről:
- fülzsírdugó esetén egy gyors művelettel, a hallójárat kifecskendezésével érhető el azonnali eredmény,
- a külső hallójárat gyulladását a fülbe helyezett gyógyszeres gézlapokkal lehet enyhíteni,
- a gyulladás visszahúzódását követően, a hallójárat feltágulása után pedig szükség szerint fülcsepp segítségével lehet teljes gyógyulást elérni.
A fülgyulladás megelőzése
Ha valaki hajlamos hallójárat-gyulladásra, akkor érdemes megelőzni, hogy a víz a fülébe jusson. Ehhez lehet vásárolni füldugót, de ha pontosabb illeszkedést szeretnénk, készíttethetünk személyre szabott darabot is. Otthoni fültisztítás céljából paraffinolajat javasolt használni, amely a fülbe csepegtetve feloldja a fülzsírt, ezáltal megkönnyíti az eltávolítást.
Aki túlzott fülzsír-termelődésre hajlamos, annak nyár elején megelőzés céljából javasolt fül-orr-gégészeten fültisztítást kérni, így el lehet kerülni, hogy a strandolás során a fülbe jutó víz a fülzsírdugó mögötti területen rekedjen.