A gyerekeid már élhetnek a Holdon is

Már a mi életünkben megvalósulhat sok sci-fi-alkotó álma: az emberiség több égitesten megtelepedett fajjá válhat. Az Egyesült Államok az Artemis-programmal nemcsak a Mars, hanem a Hold meghódítását is célul tűzte ki.

Elsőként Neil Armstrong lépett a Holdra 1969. július 20-án. Később három év alatt hat misszió keretében összesen 12 amerikai férfi fordult meg az égitesten. Az utolsó landolást bő ötven éve valósították meg 1972. december 11-én a 24.hu beszámolója szerint. Azóta nemhogy más űrszervezetnek, de még a NASA-nak sem sikerült újabb űrhajósokat juttatnia az objektumra, a Hold-missziók ugyanis rendkívül költségesnek bizonyultak.

Hold, űrutazás, Artemis-program
Te laknál a Holdon? Fotó: Getty Images

<span>Vissza a Holdra</span>

Az 1960-as és '70-es évekhez képest a 2010-es évekre az űriparnak óriási gazdasági jelentősége lett. A távközléstől a navigáción át a klímakutatásig számos szektor támaszkodik a világűrre.

Bár az idegen élet keresésétől önmagában nem lesz jobb a Földön lakni, a kutatások során született egyéb felfedezések, a megfigyelésekhez szükséges technológiák idővel a laikus életére is kihatnak. Gondoljunk csak a wifire, amely a csillagászok munkája nélkül nem születhetett volna meg. 

A piacon nemcsak olyan óriások vannak jelen, mint amilyen az amerikai SpaceX, hanem immár magyar vállalatok is megjelentek. Az űrben emellett sok még a kiaknázatlan lehetőség, az aszteroidákon található nyersanyagok kinyerése például a távoli jövőben virágzó üzletággá nőheti ki magát. Nem csoda, hogy az elmúlt években újabb, ezúttal elsősorban az Egyesült Államok és Kína között zajló űrverseny kezdett el kibontakozni, amelybe a busás nyereség reményében magáncégek is becsatlakoztak. Amerika legfőbb célja ismét az lett, hogy asztronautát juttasson a Holdra, sőt, a NASA a hosszú távú emberi jelenlétet és az első emberes Mars-missziókat is meg akarja alapozni. A tervet pedig az Artemis-program keretében valósítanák meg.

A célok az elnökökkel együtt változtak

Az elmúlt mintegy két évtizedben a politikai rivalizálás súlyos hatást gyakorolt az amerikai emberes űrmissziós projektekreGeorge W. Bush már 2004-ben felkérte a NASA-t a tartós holdi emberi jelenlét kialakítására, Barack Obama adminisztrációja ugyanakkor 2010-ben törölte az úgynevezett Constellation-programot, Mars- és aszteroida-fókuszú űrpolitikát vezetve be. De ez a csapásirány sem bizonyult hosszú élettartamúnak: Donald Trump ugyanis 2017-ben úgy döntött, hogy az elsődleges cél mégis a Hold, majd ezt követően a Mars legyen – ezzel megszületett az Artemis-program. Az egymásnak ellentmondó elnöki döntések megnehezítették a NASA munkáját  még akkor is, ha a programok között egyes fejlesztéseket át tudtak menteni.

Az asztronauták Holdra szállítása, illetve a szükséges technológiák létrehozása ma sem olcsó mulatság, viszont sokkal kisebb gazdasági kihívást jelent a folyamat, mint 50-60 évvel ezelőtt, és a kockázatok is sokat mérséklődtek. A folyamatot az Egyesült Államok újabb megközelítése is könnyíti: számos fejlesztést, így az űrhajók kidolgozását a NASA-nál hatékonyabban működő magánvállalatoknak, például a SpaceX-nek szervezik ki, ezzel nemcsak pénzt, hanem időt is spórolhat az űrhivatal.

Az Artemis-program a NASA egyik, ha nem a legnagyobb vállalkozása. A robotizált és emberi küldetések révén Amerika űrhajósokat juttatna a Holdra, űrállomást építene fel az égitest körüli pályán, egy bázist alapítana a felszínen, valamint a Holdtól indulva idővel a Marsra is asztronautákat küldene. Amennyiben a program sikeres lesz, történelmünkben egészen új fejezet kezdődhet: az emberiség több égitesten megtelepedett fajjá válhat.A történelmi missziókat a NASA nem egyedül tervezi kivitelezni. A már fentebb említett magáncégek mellett az európai, a japán és a kanadai űrügynökség is részt vesz a küldetésekben. Az újabb Holdra szállás az Artemis-2 keretében előreláthatóan 2025-ben jöhet e. A tervek szerint a misszióval első alkalommal léphet majd nő és nem fehér személy a Hold felszínére. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel. A déli óráktól elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A zivatarokat felhőszakadás, illetve erős vagy viharos széllökések kísérhetik. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra