Messzire repül? Itt egy jó trükk a kialvatlanság ellen!

Japán kutatók találtak egy módszert, amelynek segítségével megelőzhető a jetlag néven is ismert tünetegyüttes, amely jellemzően a hosszú, időzónaváltással is járó utazások sajátja.

A Mail Online értesülései szerint a megoldás rendkívül egyszerű: mindegy, hogy a nap melyik szakában utazunk, egy szénhidrátban gazdag étkezés segíthet megviccelni a szervezet belső óráját.

A japán Yamaguchi egyetem kutatói szerint a jelentős mennyiségű inzulin kiválasztásával járó (szénhidrátban gazdag) ételek fogyasztása kapóra jöhet, amikor olyan helyzetbe kerülünk, hogy nem tudjuk követni saját, természetes alvási ciklusunkat.

A japán tudósok vizsgálatai az úgynevezett cirkadián ritmus megváltoztatására irányultak, vagyis az emberi test belső óráját próbálták átállítani, amely szabályozza, hogy 24 órás ciklusokban mikor és mennyi alvásra van szüksége.

Hosszú ideje ismert volt például, hogy a sötétség hatására az emberi test fáradni kezd, mivel ilyenkor agyunk megfelelő területe úgy érzékeli, hogy éjszaka van, tehát itt a pihenés ideje. Hasonlóképpen a sok fénytől éberebbek leszünk. A kutatók arra is rámutattak, hogy testünk minden egyes sejtjének megvan a saját, miniatűr alvási mintája, amelyek összesített hatása befolyásolja a fáradtságérzetet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vizsgálataik során azt találták, hogy az inzulin "újraindítja" a sejtszintű alvásmintákat, ezáltal megváltoztatva, hogy mikor akarunk nyugovóra térni. A című szaklapban megjelent kutatási anyag készítői egereken kísérleteztek, akiknek szokatlanul nagy adag táplálékot juttattak az éjszaka közepén.

Megelőzhető a jetlag? (Fotó: Europress)

A rágcsálók májsejtjeinek átvizsgálásakor inzulinra, vagyis a hasnyálmirigy által kibocsátott hormonra bukkantak, amikor cukorban és keményítőben gazdag táplálékot fogyasztottak. Ez befolyásolta sejtjeik cirkadián ritmusát.

"Röviden, az inzulin segíthet hasunk "óráját" megtréfálni" - mondta dr. Makoto Akashi, a kutatás egyik vezetője. "A jetlag elkerülésére vacsorára érdemes olyasmit fogyasztani, ami segíti az inzulin kiválasztódását, ez ugyanis olyan, mintha az említett órát előretekernénk."

A szakértő hozzátette, hogy az alvászavarokkal küzdőknek a módszer nem feltétlenül javasolt; ugyanis mellékhatások léphetnek fel. Természetesen hasonló a helyzet a kettes típusú diabéteszben szenvedőkkel is, akiknek a szervezete nem termel elég inzulint.

A tudós arra figyelmeztetett, hogy a jelenleg elméleti fázisban lévő kutatáshoz további bizonyítékokra van szükség, mielőtt az eddigi eredmények perdöntőnek tekinthetőek. Ugyanitt hozzátette, a kutatás fontos eredményeket hozhat a világ lakosságának egészségi állapotát illetően, ugyanis a természetes alvásritmus megbolygatása - bármilyen formában - megnöveli a diabétesz , a szív- és érrendszeri megbetegedések, az alvászavarok és különböző daganatok kialakulásának kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.