Egy ír tinédzser, a 18 éves Fionn Ferreira nyerte meg a Google tudományos pályázatát, a Google Science Fairt, méghozzá egy egészen innovatív ötlettel: rájött, hogyan lehetne eltávolítani a mikroműanyagot a vízből - olvasható a Forbes oldalán.
A fiú az olaj és a magnetitpor kombinációjából hozott létre egy olyan speciális ferrofolyadékot, amely a vízben képes összetapadni a mikroműanyaggal. Az összeállt "masszát" ezután egy mágnessel könnyedén ki lehet nyerni, és nem marad más, csak a tiszta víz.
Mik azok a mikroműanyagok?
A környezetbe kerülő műanyagokhulladékok nagy része nem bomlik le, hanem apró darabokra esik szét. Ezek az úgynevezett mikroműanyagok, melyek valójában öt milliméternél kisebb műanyagrészecskék . Mivel szinte láthatatlanok, nagyon veszélyesek: bekerülnek a környezeti elemekbe, így például a természetes vizekbe , onnan pedig nagyon könnyen bejuthatnak az emberek és az állatok szervezetébe.
87 százalékban hatékony
Ferreira módszerét egyébként 1000 alkalommal tesztelték, az eredmény: 87 százalékos hatékonyság. Ha a jövőben sikerül tökéletesíteni az ötletét, azzal nagy eséllyel megakadályozhatnánk, hogy mikroműanyagok szennyezzék be a vizeket.