Egyedülálló, országos program indult a lakossági tűzkárok és balesetek megelőzésére, Technológiával a Füstmentes Otthonokért! címmel. A kampány célja, hogy felhívja a lakosság figyelmét az égés és a füst problémájára, azok káros következményeire, miközben információkkal, érzékenyítéssel és technológiai eszközökkel segít a tűz- és baleset megelőzésben. A kezdeményezést a három együttműködő partner, a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ), a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ), és a füstmentes.hu a Kaposvári Önkéntes Tűzoltó és Életmentő Egyesület (KÖTÉL) helyszínén szervezett sajtótájékoztatóján jelentette be.
Nem csak a tűz lehet veszélyes
„A hazai tűzoltási statisztikák alapján a lakástüzeknél a legnagyobb veszélyt a szén-monoxid és a füst okozza – az áldozatok 90 százaléka nem a lángok, hanem a füst miatt veszíti életét. Ez egy egyszerű, nagyon sokak számára elérhető árú füstérzékelő készülék felszerelésével elkerülhető lenne” – hangsúlyozta Dobson Tibor vezérőrnagy, a Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke. A füstérzékelő a füst megjelenése után nagyjából egy percen belül jelez, ami főleg éjszaka nagyon fontos, amikor a lakók nem vehetik időben észre a veszélyt.
Első lépéseként az együttműködő felek felmérik a lakosság tűzbiztonsággal kapcsolatos ismereteit, hogy az edukációs kampánnyal azokat a területeket célozzák meg, ahol a legnagyobb szükségét látják az ismeretek fejlesztésének. Emellett 700 füstjelző készüléket is kiosztanak a lakosok között, melyhez az önkéntesek instrukciókkal is szolgálnak az üzembe helyezésről, illetve egy évig követik a felszerelt füstérzékelők működését. A tesztidőszak végén ismét készül egy felmérés az eszközök használatával és eredményességével kapcsolatban.
"Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a mai napig komoly problémákat okoz például a lakásban történő cigarettázás, az ágyban dohányzás, ami az otthonokban keletkező tűzesetek jelentős részéért felel; ezért nagyon fontos ezen rossz szokások kerülése, sőt a legjobb választás a leszokás . Amennyiben valaki az ismert kockázatok ellenére sem szokik le, az égés és füst nélkül működő technológiák már itt is rendelkezésre állnak" – emelte ki Hajdu Márton, a füstmentes.hu nevében.
Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs vezetője szerint a biztosítótársaságokhoz 2010 óta csaknem 77 ezer kárbejelentés érkezett tűzesetek kapcsán, amelyekre több mint 62 milliárd forintot fizettek ki. Tekintettel arra, hogy a hazai ingatlanoknak csak 72-73 százaléka rendelkezik biztosítással, a jelentős részben gondatlanságból bekövetkezett károk mértéke ennél jóval nagyobb lehet.