A szakemberek a halálesetek meghatározásakor azoknak a részecskéknek és más káros anyagoknak a hatásából indultak ki, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok használata során keletkeznek. Emellett figyelembe vették a korábban már megjelentetett tudományos eredményeket is.
Szívbetegséget és tüdőrákot okoz
Kínában 1,8 millióan, Indiában pedig 1 millióan halnak meg idő előtt a légszennyezettség miatt. Az Európai Unióban 398 ezer halálos áldozattal számolnak évente, míg az Egyesült Államokban 230 ezerrel. Minden esetben három forgatókönyv középértékét vették figyelembe. Az eredmények némileg túlszárnyalják az Egészségügyi Világszervezet (WHO) évi 4,2 millió halálesetet valószínűsítő becsléseit is. A jelentésből az is kiderült, hogy Újdelhi lakosaira olyan egészségügyi terhet ró a légszennyezettség, mintha naponta elszívnának tíz szál cigarettát. Konkrét halálokokként a szívbetegségeket, a tüdőrákot, valamint a légzőszervi megbetegedéseket említették - ez utóbbi elsősorban a gyerekeket érinti.
Napi 8 milliárd dollár
Az elemzés szerint a légszennyezettség okozta világszintű költségek naponta 8 milliárd dollárra rúgnak. Ez a világgazdaság teljesítményének 3,3 százaléka. Különösen magasak a költségek Kínában (900 milliárd dollár), az Egyesült Államokban (610 milliárd dollár) és Indiában (150 milliárd dollár). "A fosszilis tüzelőanyagok okozta légszennyezettség az egészségünket és gazdaságunkat is fenyegeti" - figyelmeztetett Minwoo Son, a Greenpeace szakértője. Mint mondta, a probléma megoldása egyszerű: megújuló energiákra, a dízel- és benzinmotorok lecserélésére és a tömegközlekedési hálózat kiépítésére van szükség.
A tudósok szerint a legsúlyosabb egészségi következményeket a szállópor okozza, de az ózon és a nitrogén-dioxid is meglehetősen káros. A tüdőrákos esetek 29 százaléka, valamint a szívbetegségek és szívrohamok egynegyede vezethető vissza a légszennyezettségre.