Cikkünk első részében áttekintettük a leghalálosabb betegségekkel kapcsolatos tudnivalókat, sőt egészen a bibliai időkig visszapillantottunk az emberiség történetének legrettegettebb nyavalyáinak számbavétele érdekében. Illetve megismerkedtünk öt rendkívül veszélyes betegséggel, a húsevőbaktérium-fertőzéssel, a fertőző agyhártyagyulladással, a Chagas-kórral, a stroke-kal és az MRSA-fertőzéssel. De még hátra van további öt olyan betegség, amely akár egy nap alatt képes végezni velünk.
6. Kolera
A kolera egy akut bélrendszeri fertőzés, amelyet a Vibrio cholerae baktériummal fertőzött élelmiszer vagy víz lenyelése eredményez. E rendkívül virulens kórokozó minden korosztályt megbetegíthet, s akár egy óra alatt megölhet felnőttet és gyermeket. A lappangási idő rövid, egy-öt nap. A fertőzés miatt fájdalommentes, de igen intenzív vizes hasmenéstől szenvednek a betegek, ez pedig olyan súlyos kiszáradást idézhet elő, amely kezelés nélkül gyorsan halálossá válik.
A fertőzöttek 80 százalékának nincsenek tünetei, de a székletükkel kiürülő kórokozók még akár tíz napig is tovább élnek, és képesek fertőzni. A maradék 20 százaléknál viszont életveszélyes lefolyású lehet a kór. A WHO becslése szerint még manapság is 1,4-4,3 millió fertőzés és 28-142 ezer haláleset fordulhat elő.
7. Enterovírus D68
Évente több millió gyermek kapja el az enterovírusos fertőzést, amely köhögést, tüsszögést és lázat okozhat. Az enterovírusok közül a leggyakrabban az EV-D68 okoz megbetegedéseket a gyermekek körében az amerikai járványügyi hivatal, a CDC szerint.
A csecsemők, gyermekek és tizenévesek esetében nagyobb a kockázata a súlyos enterovírusos fertőzésnek, mivel immunrendszerük kevésbé valószínű, hogy találkozott volna a kórokozóval. Így aztán a fiatal szervezetnek nincs esélye, hogy megharcoljon a vírusokkal. Az asztmások körében még nagyobb a kockázata a EV-D68 fertőzésnek. A betegség légúti fertőzéssel, a nyállal és más légúti váladékkal terjed köhögés vagy tüsszentés segítségével.
A tünetek eltérőek lehetnek, beleértve a lázat, orrfolyást, tüsszögést, köhögést és izomfájdalmakat. Súlyosabb esetekben felléphet zihálás és súlyos légzési nehézség, amely akár halálos is lehet.
8. Bubópestis
A bubópestis , a fekete halál a 14-ik században a becslések szerint 50 millió ember halálát okozta. Ez a leggyakoribb formája a pestisnek, amelyet egy olyan fertőzött bolha csípése terjeszt, amely a kórokozó természetes gazdaállatán (elsősorban patkányon) élősködött.
A baktérium a szervezetbe jutva a nyirokrendszeren keresztül a legközelebbi nyirokcsomóig utazik, ahol osztódni kezd. A fertőzés hatására a nyirokcsomó begyullad, feszül és fájdalmassá válik, kialakul az úgynevezett "bubo". A fertőzés előrehaladott stádiumaiban a gyulladt nyirokcsomók felfakadnak és gennyes, nyílt sebek támadnak rajtuk.
A pestis ma is fertőz számos afrikai országban, Oroszországban, Amerikában és Ázsiában is. A fertőzés nagyon súlyos betegséggé fajulhat az emberben, s kezeletlenül hagyott közösségekben a halálozási arány 30-60 százalékos is lehet. A 2013-as év során 783 esetben jelentettek pestist a világon, s a fertőzések 126 ember halálát okozták a WHO szerint.
9. Ebola
A vérzéses lázak legismertebb és legveszélyesebb változata az ebola , amely a 2013. decemberi megjelenése után a járvány tavaly őszi elüléséig Guineában, Sierra Leonéban és Libériában 11314 ember életét követelte, s további 26635 esetben a fertőzöttek felépültek.
Afrikában a fertőzés a főemlősökkel és denevérekkel való érintkezés miatt jelent meg. A fertőzést a beteg állat testnedvei közvetítik, ha bármilyen módon - például egy hámsérülésen keresztül - bejuttathatják a vírust az áldozat szervezetébe. Ez akár a fertőzött ruha közvetítésével is megtörténhet. Azok a férfiak pedig, akik felépültek a fertőzésből, még hét héten át képesek a fertőzést továbbadni a partnerüknek a spermájukkal.
A betegség tünetei nagyon ijesztőek: hirtelen fellépő láz, teljes elesettség, izomfájdalom, fejfájás és torokfájás. Ezt követi a hányás, a hasmenés, a kiütések megjelenése, a vese és a máj károsodása, belső és külső vérzés. Mindezek következtében sok esetben beáll a halál.
10. Dengue-láz
A dengue-lázat fertőzött szúnyogok terjesztik. Becslések szerint évente több mint 100 millió ember fertőződik meg a betegség kórokozójával szerte a világon. A "csonttörő lázként" is ismert betegség olyan erős fájdalmat okozhat, hogy a beteg úgy érzi, eltörnek a csontjai. A betegség tünetei többek között láz, fejfájás, a kanyaróhoz hasonló bőrkiütés, valamint izom- és ízületi fájdalmak, enyhe orrvérzés, fogínyvérzés. A dengue-láz azonban életveszélyessé is válhat.
A betegség klasszikus változata elsősorban Afrikában terjed, a vérzéses dengue-láz pedig inkább Dél-Ázsiában. A vérerek szivárgása azért alakul ki, mert a véralvadást előidéző vérlemezkék száma esetenként életveszélyesen lecsökken. A másik életveszélyes változat úgynevezett dengue-sokkot okoz, ami vészesen alacsony vérnyomást eredményez.
A dengue-vírusnak öt különböző változata van, s ha valaki egyszer megfertőződött valamelyikkel, az adott típus ellen egész életére védett lesz, a másik négy típus ellen azonban csak rövid ideig tart a védettség, s ha később elkapja ismét a betegséget, akkor nagyon súlyos szövődmények alakulhatnak ki.
Cikkünk első része itt olvasható.
Forrás: dailymail.co.uk