A kórházak eladósodottsága már nemcsak ágazati probléma, hanem összkormányzati kérdés. Ám az elmúlt években az iparági szereplők sorozatos jelzései ellenére sem történt érdemi előrelépés az egészségügyi intézmények szállítói tartozásainak rendezésére - hangzott el az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének (ETOSZ), a Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Akkreditált Innovációs Klaszter (MediKlaszter) és az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) közös sajtótájékoztatóján. Rádai Tamás, az ETOSZ igazgatója azt mondta, véleményük szerint a helyzet megoldása nem az ágazatot irányító minisztérium, hanem a kormány kezében van. Már voltak ugyan intézkedések, de ezeket az ágazat képviselői nem találják elegendőek.
Több mint 120 milliárddal tartoznak a kórházak
A teljes intézményrendszer hatvan napon túli szállítói tartozása október végére meghaladta a 120 milliárd forintot – figyelmeztetett Rásky László, az OSZ főtitkára. Nagy eredménynek nevezte, hogy az elmúlt években több forrást kapott az ágazat, azonban hangsúlyozta, hogy ennek túlnyomó része béremelést jelentett. A dologi kiadások, a béren kívüli költségek revíziója, értéken finanszírozása azonban nem történt meg.
A légkör fojtogató, a gyártók nem tudnak rendesen működni, és időnként épp csak annyira enyhül a szorítás, hogy pici levegőhöz jussanak" – tolmácsolta a beszállítók érzéseit.
Hozzátette, a magyar állam költségvetési szerveinek összes lejárt szállítói tartozásállományának mintegy 95 százalékát az egészségügyi intézményi adósságok teszik ki.
Ez már az „utolsó utáni pillanat”
Az orvosi eszközbeszállítók és gyártók az „utolsó utáni pillanatban vannak”, és ha nem történik olyan pozitív változás, amely hosszú távra megoldja a kórházi adósságrendezési kérdést, akkor annak ellátórendszeri problémái lesznek – mutatott rá Tóth Zsolt, a MediKlaszter főtitkára. A szakember a tartósan magas kórházi eladósodás beszállítókra gyakorolt negatív hatásai között említette a leépítéseket, a cégeladásokat és a portfóliócsökkentéseket – ezek pedig mind rontják az iparág versenyképességét.