Nagy előrelépés lesz az egészségügy digitalizálása
Tűvel szurkáltuk az ujjainkat, és reggelente jéghideg mérlegre álltunk, hogy szembesüljünk a testünkkel kapcsolatos rideg valósággal. Egészséges életre vágyik legjobban a magyar, és ebben nagy előrelépés lesz az egészségügy digitalizálása. A kisebb döccenésekkel elinduló e-recept és a hozzá kapcsolódó rendszerek azonban inkább kényelmi, hatékonyságnövelő szolgáltatások: kevesebb idő megy majd el adminisztrációval, nem kell annyit pasziánszozni a váróban - írja cikkében az Index , aki szerint a közegészség látványos javulásához azonban szükség van a felhasználókra, hogy a diagnosztika egyre nagyobb része átkerüljön az otthonokba.
Az e-recept mögött (is) álló Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) kialakítására már 2015-ben óriási összeg jutott az állami büdzséből, 10 milliárd forint ment el az informatikai hátteret biztosító eszközökre. Ezen belül az uniós adófizetők pénzéből 300 millió forint jutott a Mobil Egészségnapló és Tájékoztató Alkalmazás (Menta) nevű app kifejlesztésére.
Mint írják, most is megtalálják az appot a Google Play Áruház kínálatában, az Apple App Store viszont nem akarta felfedni, hogy egyáltalán létezik-e ilyen app iOS-re.
A lap szerint az uniós büdzséből legyártott Menta már a felhasználók elérése alapján gigantikus bukás. A Google boltjában az olvasható, hogy eddig több mint ezren töltötték le, tehát feltehetően nem érte el még a tízezres nagyságrendet. Eredetileg 3,5 millió magyar felhasználó elérése volt a cél. Ez ráadásul csak letöltés, nem az aktív felhasználók száma.
A projekt részben azon csúszhatott el, hogy már a megjelenésekor elavult volt - írják. Minden adatot kézzel kell bevinni, kivéve azokat, amiket Fitbitből szinkronizálunk, ám ez sem túl sokféle. További gond, hogy a Fitbit mellett megjelent egy rakás másik adatforrás, újfajta okoseszközök, és ezek nem támogatottak. A Menta appot utoljára 2017. június 9-én frissítették, de úgy tűnik, nem a hasznosságán kívántak javítani.
Ennél viszont sokkal többet nyújtanak ma a piaci alapon indult kezdeményezések. Az elmúlt bő két hónapban tíz ilyen eszközt próbáltak ki, melyekről alábbi cikkükben számoltak be. Az egyik csoportba a kimondottan egészségügyi fókuszú eszközök tartoznak, amelyek valóban az otthoni diagnosztikában, a betegségek megelőzésében és kezelésében nyújtanak segítséget. A másik csoportba tartozó fitneszeszközök is támogatják a diagnosztikát, és az esetben az általános célközönségnek szóló, divatos és okos megoldásokra fókuszáltak.