Az 1947-ben Ugandában felfedezett Zika vírus nem okoz komoly problémát: az amúgy enyhe, influenzaszerű, 4-7 nap alatt elmúló tünetek is csak a fertőzöttek ötödénél jelentkeznek. Egy súlyos mellékhatására azonban mostanában figyeltek fel: nagy valószínűséggel súlyos születési rendellenességet, mikrokefáliát okoz. Az összefüggés egyelőre nem bizonyított ugyan, de a fertőzéstől leginkább sújtott brazíliai térségekben a sok évi átlaghoz képest legalább tizenötszörösére emelkedett a mikrokefáliás esetek száma.
A vírust elsősorban szúnyogok terjesztik, de néhány beteg szexuális úton fertőződött meg, és az anya is átadhatja a magzatnak – írja az Origo.
A kolumbiai egészségügyi miniszter azt kérte, hat-nyolc hónapig várjanak a gyermekvállalással , Salvadorban azonban biztonságosabbnak tartják a 2018-as határidőt.
A felvetést naivnak minősítik a nőjogi szervezetek. A teherbeesés ugyanis errefelé jobbára nem a nők választásán múlik, Kolumbiában például a terhességek több mint 50 százaléka nem tervezett.
Az Egyesült Államok azt javasolta a terhes nőknek, hogy ne utazzanak ezekbe az országokba. Az ÁNTSZ az érintett térségbe utazó várandós, illetve gyermekvállalást tervező nőknek javasolja, hogy fordítsanak különös figyelmet a szúnyogok csípésének elkerülésére.