Súlyos betegségeket okozó gombák szaporodásához nyújtanak ideális közeget a talajba került, 5 milliméternél kisebb darabokra tört műanyagrészecskék, amelyeket mikroműanyagnak nevezünk. A gombák által okozott betegségek közé tartozik a tüdőödéma, valamint a hosszan tartó köhögést és tüsszögést okozó allergiás panaszok - írják a Scientific Reports tudományos folyóiratban német kutatók.
Mi nyújtunk nekik ideális élőhelyet
A fentiek mellett további súlyos betegség a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), amely csak 2019-ben világszerte 3,2 millió életet követelt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, 80 százalékban az alacsony- vagy közepes jövedelmi szinttel rendelkező országokban. A talajmintákat a kutatók egy kenyai településen gyűjtötték: két hulladéklerakóban, egy piacon, az út mellett és egy társasház udvarán, ami megfelelt a kritériumoknak (nagy számú, alacsony jövedelmű lakosság, sok műanyaghulladék a környezetben).
A gombák számára azért tekinthetők ideális élőhelynek a mikroműanyagok, mert felületükön megtapadnak a vízcseppek és más tápanyagok, amelyek lehetővé teszik a gombák szaporodását - nyilatkozta a SciDevNet tudományos folyóirat szemléjében egy helyi biológus, aki nem vett részt a német vizsgálatban. Kenyában a műanyag jelentős része nem kerül szelektív gyűjtőbe, hanem eldobott hulladékként végzi, emiatt a talajban rendkívül nagy a mikroműanyagok mennyisége, különösen a városi, elővárosi környezetben és a piacok körül. Jelentős a megfertőződés kockázata is, mivel a helyiek állandó testi kontaktusban vannak a talajjal (sokan mezítláb járnak, a földön ülnek, fekszenek), illetve a tiszta ivóvíz sem elérhető mindenütt. Márpedig a fertőzéseknek úgy lehet elejét venni, ha azonosítjuk a kórokozók élőhelyét - hangsúlyozta egy kenyai szakértő.
Új fertőzési útvonalakat biztosítanak
A német kutatók az emberben légúti betegséget okozó Remotididymella anthropophila gombafajt azonosították legnagyobb számban a mikroműanyag-részecskéken. "A patogén gombák felhalmozódása a mindenhol megtalálható és hosszú ideig tartó környezetszennyezést jelentő műanyagszemcséken azért veszélyes, mert számos fertőzés forrása lehet, illetve a kórokozók számára olyan terjedési útvonalakat biztosít, ami növeli a vad- és haszonállatok, illetve az emberek megbetegedésének kockázatát" - írták.
Azért is volt érdemes Kenyában végezni a kísérleteket, mert így kiderült, hogy ezek a gombák ellenállnak az UV-sugárzásnak és a fokozott hőnek a talajfelszínen. A kutatók elektronmikroszkópos felvételekkel bizonyították, hogy a műanyagrészecskéken kialakuló biofilmben a gombák nemcsak megtelepednek, hanem szaporodnak is. "Ezek a gombakolóniák különböznek a talajban lévő kolóniáktól" - hívták fel rá a figyelmet, hozzátéve, hogy további vizsgálatok szükségesek annak megállapításához, miképpen befolyásolják a mikroműanyagok a talajvíz áramlását, a növények vízfelvételét és a baktériumok szaporodását.