Évente 2,1 milliárd tonna kommunális hulladékot termel a világ. Ezzel a mennyiséggel 822 ezer olimpiai méretű uszodát lehetne megtölteni. A hulladéknak azonban csak mintegy 16 százalékát - 323 millió tonnát - hasznosítják újra, a szemét 46 százalékától - 950 millió tonnától - pedig nem fenntartható módon szabadulnak meg - olvasható a tanulmányban.
Az amerikaiak az élen járnak
A legnagyobb hulladéktermelő az Egyesült Államok, ahol évente fejenként 773 kilogramm kommunális hulladék keletkezik. Ez 239 millió tonnányi hulladékot jelent, amely a globális mennyiség 12 százalékát teszi ki, miközben az ország a világ népességének csupán 4 százalékát adja. Ezzel szemben Kína és India, amely a globális népesség 36 százalékát adja, a világ kommunális hulladékának 27 százalékát állítja elő. Egy amerikai háromszor annyi hulladékot termel, mint egy kínai és hétszer többet, mint egy etiópiai.
Amerika mellett Hollandiában, Kanadában, Ausztriában, Svájcban, Németországban, Franciaországban és Ausztráliában is nagy mennyiségű hulladékot termel a lakosság. Az Egyesült Államokban azonban csak a kommunális hulladék 35 százalékát hasznosítják újra, szemben a németországi 68 százalékos aránnyal. A kelet-afrikai országban a legalacsonyabb a hulladéktermelés.
"Mivel már nem szállíthatják Kínába, az amerikai hulladék nagy részét egyszerűen elégetik, nincs megfelelő infrastruktúra a hulladékprobléma kezelésére" - mondta Will Nichols, a cég környezetkutató részlegének vezetője. Kína, Thaiföld, Vietnam és Malajzia ugyanis a közelmúltban betiltotta a hulladékimportot. "Az ázsiai országok nem akarnak a világ szemétlerakói lenni. A Fülöp-szigeteki és a kanadai kormány között a közelmúltban feszültség alakult ki amiatt, hogy a délkelet-ázsiai ország visszaküldött 69 konténernyi hulladékot Kanadának" - fűzte hozzá a kutató.