Minden tizedik kullancscsípés maradandó kárt okoz
"A flavivírusok csoportjába sorolható fertőzött kullancsok élettere jelentősen megnövekedett az elmúlt 30 esztendőben. Korábban csak 750 méteres magasságig volt jellemző az előfordulásuk, ez most 1500 méterre változott, miközben egyre északabbra és délebbre is húzódik a jelenlétük.
Ismereteink szerint a vírusnak három jól elkülöníthető alcsoportja létezik: európai, távol-keleti, szibériai (további kettő leírás alatt). Szerencsések vagyunk, hiszen például a távol-keleti típussal történő találkozást követően 20 százalék a halálozás, míg nálunk ez mindössze 2 százalék körül mozog. A szibériai altípus esetében is 6-8 százalékát elveszítjük az érintetteknek" - idézi Béres Zsuzsannát, a Budai Oltóközpont oltóorvosát a hvg.hu .
Százszorosára is nőhet a kullancs tömege
A lesben álló kullancsok segítségére van a vadászatban az úgynevezett Haller szerv, amely az első láb első ízén található, és alkalmas a kibocsátott CO2 (vagyis a légzés), a levegőmozgás, a hőmérséklet érzékelésére. Ez utóbbi segítségével találja meg a kapillárisokat. A vérszíváshoz rögzül a gazda bőrén, és igyekszik a lehető legvékonyabb területen szúrni. Érzéstelenítő, gyulladásgátló, véralvadásgátló anyagot bocsát ki, hogy zavartalanul táplálkozhasson, ami akár néhány nap is lehet a kifejlett kullancs esetében. Az állat térfogata ez alatt akár tízszeresére, tömege pedig százszorosára is nőhet. A jóllakott állat lepottyan, és néhány nap múlva a nőstény elkezdi rakni a tojásokat, amelyekben szintén jelen van a vírus.
Az esetek kétharmadában a kullancscsípés tünetmentes , a maradék egyharmadban kialakul a betegség a vérszívást követő 3-21. napon. Kétfázisúvá csak az érintettek további harmadában válik. "Az első fázis csupán néhány napig tart: influenzaszerű tünetek jellemzik: láz, hányinger, gyengeség, izomfájdalom, fejfájás. Ekkor a vírus már a szaporodás következtében nagy mennyiségben van jelen a vérben; ezt nevezzük virémiának" - véli a szakértő, aki szerint van egy hét tünetmentes időszak, de ha átjut a kórokozó a "véragy gáton", a betegség folytatódik
Melyek a kullancscsípés tünetei?
Második fázis: láz, tudatzavar, aluszékonyság, fénykerülés, tarkókötöttség, izomgyengeség, bénulás, változatos idegrendszeri tünetek (agyhártyagyulladás, amely érintheti az agyvelőt is, gerincvelőgyulladás).
"A betegek 1-2 százalékát veszítjük el, és csaknem minden tizedik esetben maradandó károsodás alakul ki. Akik átvészelik a kórképet, azok között csaknem 30 százalékban memóriazavarok, depresszió, tanulási nehézségek lehetnek jellemzőek a felépülést követően. Egy életre szóló védettség jön létre. Az 50 felettiek esetében lényegesen rosszabb lefolyásra kell számítani, és ők gyakrabban is betegednek meg. Érdekesség, hogy összességében sokkal több a férfi áldozat, mint a nő" - mondja a doktornő. Hogy mi a megoldás és miként védekezhetünk, kiderül a cikkből .