Az orosz-ukrán háború miatt egyre nagyobb a lakosság érdeklődése a jódtabletták iránt - közölte az RTL Híradóval a Nemzeti Népegészségügyi Központ. A nukleáris katasztrófától félő emberek azonban a szakértők szerint indokolatlanul vásárolják fel a készleteket, ezek szedése ráadásul veszélyes is lehet.
Mikor lehet szükség jódtablettára?
Egy nukleáris robbanás helyszínén rengeteg radioaktív jódizotóp kerül a levegőbe, ami nagy utat képes megtenni a kiinduló helyétől. A pajzsmirigynek a hormontermeléshez jódra van szüksége, ezért a lakosokkal például a csernobili atomerőmű katasztrófája után is jódtartalmú készítményeket szedettek. Ilyen módon túltelítették a pajzsmirigyet jóddal, így meggátolták, hogy a káros 131-es jódizotóp lerakódjon a szervben.
A radioaktív szennyezésnek kitett embereknél jelentősen megnő a pajzsmirigyrák előfordulása, ez nemrég a fukusimai atomerőmű-baleset kapcsán ismét igazolódott: itt a helyszín közvetlen közelében főként a gyerekeknél és a fiataloknál emelkedett a megbetegedések száma. Magyarországon egy ilyen szennyeződésnek a veszélye korábban csak az imént említett csernobili katasztrófa kapcsán merült fel. Ennek kapcsán a hazai onkológiai munkacsoport is végzett korábban vizsgálatot. Ők arra az eredményre jutottak, hogy Magyarországon az atomkatasztrófa következtében nem nőtt a pajzsmirigyrák előfordulása.
Az RTL Híradó szerint az NNK folyamatosan méri a levegő radioaktivitás-tartalmát, benne a radioaktív jód mennyiségét is, jelenleg pedig a szervezet tájékoztatása szerint nincs radioaktív jódkibocsátás. Marjai Tamás, a négyszáz patikát tömörítő Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója szerint megvan a szakmai protokollja annak, mikor és milyen dózisban kell ezeket a jódtablettákat beszedni, nukleáris veszélyhelyzetben minden esetben a katasztrófavédelem utasításai alapján kell majd használni ezeket.
Ilyen veszély azonban jelenleg nem áll fenn, feleslegesen pedig semmiképpen sem szabad jódtablettákat beszednünk, ezek a készítmények ugyanis nem megfelelő szedés esetén befolyásolhatják a pajzsmirigy homronműködését. Ha ezekből a termékekből egyszerre nagy mennyiséget vesz be valaki, mérgezéses tünetek jelentkezhetnek.