"Ha a páciens homloka zsíros, a mérés pontatlan lehet, ezért győződjön meg róla, hogy a mért homlok tiszta. (...) A homlokhőmérsékletet külső tényezők is befolyásolhatják, különösen, ha az egyén (...) nagyon meleg vagy hideg hőmérsékleten tartózkodott (...) homloka be volt fedve. Ezekben az esetekben hagyni kell, hogy (...) mérés előtt töltsön 30 percet egy szobában" - idézi a Népszava a TH5001N típusú, érintés nélküli hőmérő használati útmutatóját, amely készülékből 4400 darabot juttatott el az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) az ország iskoláiba és óvodáiba.
Félórás várakozási időt ajánl használat előtt az iHealth PT2L és iHealth PT3 hőmérő kézikönyve is, ezekből több tízezer darabot osztott ki a központ. Mindez önmagában kérdésessé teszi, hogy az eszközök alkalmasak-e a hideg utcáról, sapkában étkező gyerekek sokaságának gyors ellenőrzésére.
Pihentetni kell a hőmérőket
A pedagógusok nem is mindig tudják hasznát venni a készülékeknek. Nagy Erzsébet tanár, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) pécsi ügyvivője a lapnak elmondta, országszerte számos tanár, óvónő jelezte már, hogy a hőmérők irreális értékeket, például 32-33 Celsius-fokos testhőt jeleznek az utcáról érkező gyerekeknél és kollégáknál. Nagy Erzsébet szerint olyan beszámolók is eljutottak hozzájuk, hogy a hőmérők leállnak, ha egymás után többször mérnek velük, így időnként pihentetni kell azokat.
Az ügyvivő ugyanakkor hozzátette: a hőmérőzés akkor sem lenne feltétlenül hatásos szűrő, ha pontos adatokat mutatna, mert nagyon sok gyerek tünetmentes fertőzött. A vizsgálatot végző tanárok, portások vagy éppen iskolaőrök viszont fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve, hiszen naponta több száz tanulót kell közvetlen közelről ellenőrizniük.
Van, akit háromszor is ellenőrizni kell
Verba Magdolna, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) Óvodapedagógiai Tagozatának elnöke jobb véleménnyel van a hőmérőkről. Igaz, hogy a munkahelyén nem a homlokon, hanem a nyaki ütőér mellett mérik a gyerekek testhőmérsékletét, a készülékek ugyanis ekkor reálisabb értéket mutatnak. Verba Magdolna azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy így sem egyszerű megmondani, hogy egy ovis lázas, vagy csak kimelegedett útközben - van, hogy valakit háromszor is ellenőrizni kell. A PSZ képviselője szerint a vizsgálat jelentős pluszterhet jelent a dajkáknak és óvónőknek, és rájuk marad a gyerekek átöltöztetése is, mert a szülőket nem engedhetik be az épületbe. Abban egyetértett Nagy Erzsébettel, hogy a hőmérőzéssel csak a látványosan beteg gyerekeket lehet kiszűrni.
Az állami ellátó központ mindezek ellenére azt állítja, a hőmérők jól dolgoznak, a tesztelés során a 65 ezer darabból szerintük csak 41 bizonyult hibásnak.
A tanárok tizede koronavírusos, digitális oktatásra állt át egy óbudai gimnázium - a részleteket elolvashatja társportálunk, az nlc.hu oldalán .