A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) kezeli a nemzeti immunizációs programot, amelynek 2014 óta része a HPV elleni védőoltás. 2018-tól alkalmazzák a kilenc komponensű, nagy védettséget jelentő vakcinát, 2020 óta pedig a fiúk számára is elérhetővé tették a védőoltást – ismertette Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos.
Mit kell tudni a HPV elleni oltásról?
A HPV elleni vakcinát a fiataloknak a szexuális élet megkezdése előtt érdemes beadni, ezért az általános iskola hetedik osztályos, 12. életévüket betöltött gyerekeknek kérhetik a szüleik az ingyenes védőoltást. Surján Orsolya azt kérte a szülőktől, hogy minél többen igényeljék a vakcinát, a gyerekeik védelmében.
A nők esetében a méhnyakrák a leggyakoribb, HPV-fertőzés által okozott betegség, de a vírus más problémákért is felelős lehet. A férfiak esetében például nemi szervi vagy szájüregi daganatokat is okozhat. A védőoltással azonban ezek több mint 90 százaléka megelőzhető.
Októberben kapják az első oltást
Akik jelentkeznek a védőoltásra, az első vakcinát októberben, a másodikat jövő év tavaszán kapják meg. Fontos kiemelni továbbá, hogy a világon már több 100 millió védőoltást adtak be, és komolyabb mellékhatást senkinél sem tapasztaltak, csupán néhány esetben fordult elő enyhe helyi reakció, például bőrpír és duzzanat az oltás helyén.
Surján Orsolya elmondása szerint egyébként egyre több 18 éves fiatal – akinek a szülei korábban nem kérték a védőoltást – szeretné beadatni magának a vakcinát. Ezért számukra is szeretnének majd olyan programot indítani, amelynek keretében ingyenesen ők is hozzájuthatnának a HPV elleni védőoltáshoz.