Az UNICEF Magyarország (a tavalyi évhez hasonlóan ) idén is arra hívja fel a figyelmet, hogy mindannyiunk közös felelőssége a gyermekek védelme, azaz a megfelelő tudás birtokában egyénileg is fel tudunk lépni a bántalmazás ellen. A legfontosabb, hogy fel tudjuk ismerni, ha egy gyereket bántalmaznak, ehhez nyújt segítséget a szervezet - olvasható a közleményükben.
Az UNICEF Magyarország három eszközt kínál a bántalmazás felismerésére és a további teendők (például feljelentés) megtételére. "Ismerd fel és tegyél ellene!" címmel online gyermekvédelmi kisokost állítottak össze, amely hasznos gyakorlati tanácsokkal szolgál mindenkinek, akit foglalkoztat a gyerekek biztonsága. Segít felismerni a jeleket, tanácsot ad, hogyan közelíthető meg egy-egy szituáció. Konkrét eseteken keresztül világít rá a problémára és kézzel fogható segítséget nyújt akár a szemtanú, akár a sértett számára.
Másodikként a szervezet ingyenes mesterkurzusain oktatóvideókban szakértőtől kaphat választ mindenki a leggyakoribb dilemmákra. Megoldásokat nyújtanak a mindennapokban előforduló nehéz helyzetekre. A kurzust és a kisokost egyaránt ajánljuk szülőknek, pedagógusoknak és mindenkinek, aki nem akar tétlenül elmenni egy esetlegesen bántalmazott gyermek mellett.
Harmadikként egy mobiltelefonos alkalmazást fejlesztettek ki évekkel ezelőtt gyermekeknek, amely bántalmazás esetén azonnali segítséget nyújt nekik. A HelpAPP elnevezésű, ingyenesen elérhető applikáció az alapvető funkciók mellett (segélyhívó, helyzetjelzés) segít a gyermekeknek elsajátítani az erőszakmentes megoldási módokat, és megismerhetik saját jogaikat is. Továbbá beállítható egy veszély esetén értesítendő telefonszám is, amire az app egyetlen gombnyomással elküldi sms-ben a gyermek tartózkodási helyének koordinátáit, ha a gyermek úgy érzi, nincs biztonságban.