Bár a mentális betegségeknek számos kiváltó oka lehet, a kutatók most egy eddig ismeretlen befolyásoló tényezőt ismertek fel. Azt állítják, hogy a szennyezett levegőben élő embereknél nagyobb kockázattal alakul ki bipoláris zavar vagy depresszió. Kutyákkal és rágcsálókkal végzett kísérletek azt mutatták, hogy a légszennyezettség bejut az agyba, az ott kialakuló gyulladás pedig olyan tünetekkel jár, mint a depresszió. "Nagy az esély arra, hogy ugyanez az embereknél is megtörténhet" - hangsúlyozta Andrey Rzhetsky, a tanulmány vezető szerzője.
Gyermekkori skizofrénia
A tanulmányban 151 millió amerikai és 1,4 millió dán lakos egészségügyi adatait, valamint a helyi légszennyezettségi adatokat hasonlították össze. A dán páciensek esetében tízéves korig vizsgálták a mentális betegség kialakulása és a légszennyezettség közötti összefüggést, az Egyesült Államokban pedig valós időben vizsgálták a légszennyezettség szintjét.
A légszennyezettségnek való kitettség gyermekkorban több mint kétszeresére emelte a skizofrénia kockázatát a dán páciensek körében, de a személyiségzavaros, depressziós és bipoláris zavarban szenvedők aránya is megnőtt. Az amerikai adatok is megerősítették, hogy a légszennyezettség kapcsolatba hozható a bipoláris zavar és a depresszió magasabb arányával, de egyéb mentális állapotokkal, köztük a skizofréniával, epilepsziával vagy Parkinson-kórral nem találtak kapcsolatot.
Vannak, akik kételkednek a tanulmány eredményeiben, hiszen a kutatóknak nem sikerült egyértelműen igazolniuk, hogy a légszennyezettség mentális betegséget okozhat. "A nagy adatbázisok elemzése ellenére a rendelkezésre álló bizonyítékoknak jelentős hiányosságai vannak, és a lehetséges torzítások hosszú sora érvénytelenítheti a megfigyelt kapcsolódásokat" - írta bírálatában John Ioannidis, a Stanford Egyetem professzora.