A teafilterekből sokmilliónyi mikro- és nanoműanyag-részecske kerül át a teába – figyelmeztette Facebook-követőit az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A Food Safety Magazine cikkére hivatkozva azt írták, ezek az apró műanyagdarabkák képesek felszívódni az emberi bélsejtekben, a véráram pedig a szervezet minden pontjába eljuttatja azokat.
Háromféle anyagból készült filtert vizsgáltak
A barcelonai egyetem kutatói több, kereskedelmi forgalomban kapható teafiltert is megvizsgáltak. Tanulmányuk célja ugyanis az volt, hogy megállapítsák, a teakészítés során mekkora a mikroműanyag-szennyezés mértéke. A teszthez háromféle anyagból – nejlon-6-ból, polipropilénből és cellulózból – készült filtereket használtak.
Forró vizes áztatást követően a polipropilén filterekből milliliterenként 1,2 milliárd műanyagrészecske oldódott ki, míg a cellulózból 135 millió, a nejlon-6 tasakokból pedig »csak« 8,18 millió” – emelték ki a bejegyzésben.
Már szinte mindenből mikroműanyag oldódik ki
Sajnos nem a teafilter az egyetlen, sok család konyhájában fellelhető dolog, amely felelőssé tehető a mikroműanyagok szervezetbe jutásáért. A műanyagból (polipropilénből vagy polietilénből) készült vágódeszka például szintén a mikroműanyag-szennyezés egyik láthatatlan forrása is lehet. Ugyanis – ahogy azt már korábbi cikkünkben is olvashattad – az ételkészítés során egy év alatt több mint 100 millió mikroműanyag-részecske szabadulhat fel a műanyag vágódeszkákból.
Felemás eredményekkel zárult egy vizsgálat, amely a földközi-tengeri halak kadmium-, mikroműanyag- és antibiotikum-szennyezettségét mérte fel.