Tünetek, amelyek kiégésre utalhatnak

Ha a munkával kapcsolatos stresszt nem jól kezeled, annak előbb-utóbb testi, mentális és kognitív következményei is lehetnek. Ha pedig már krónikus fizikai és érzelmi kimerültséggel küzdesz, akkor az úgynevezett burnout-szindrómával, vagyis a kiégéssel van dolgod. Mutatjuk, milyen panaszok alapján foghatsz gyanút.

„Amikor az aktivitási szinted meghaladja az energiaszintedet, akkor különösen nagy stressznek vagy kitéve. Ha pedig állandóan magas a stressz-szinted, kellemetlen tünetek sokasága ütheti fel a fejét, és elérheted a kiégés állapotát is, mivel mindent a saját egészséged és igényeid elé helyezel” – mondta el a Women’s Health-nek Monica Vermani pszichológus. A portál cikke Vermani és egy másik pszichológus, Sarah Sarkis segítségével járta körbe a kiégés témakörét – mutatjuk, mit kell tudnod erről a jelenségről.

ideges dolgozó nő telefonál
A gyakori fejfájás is a kiégés egyik jele lehet. Fotó: Getty Images

Ezek a tünetek jelzik, hogy kiégtél

A kiégési tüneteket leginkább a munkahelyi stressz hozza ki, a panaszok azonban olyan erősek is lehetnek, hogy azok nemcsak a munkádra, hanem az életed más területeire is kihathatnak. Sarkis és Vermani szerint a kiégés leggyakoribb tünetei az alábbiak:

  • álmatlanság, alvászavarok;
  • izomfeszülés, gyakori nyak-, váll- vagy fejfájás, esetleg migrén;
  • emésztőrendszeri problémák, például émelygés, székrekedés, hasmenés, gyomorfájás, irritábilis bél szindróma (IBS);
  • figyelemzavar, romló koncentrációs készségek, gyengülő kognitív teljesítmény;
  • alacsony sikerélmény, tehetetlenség érzése, motivációhiány;
  • elszigetelődés, visszahúzódás.

Komoly bajt lehet belőle, ha nem kezelik

Fontos tudni, hogy ha nem teszel lépéseket a kiégés kezelése érdekében, akkor tüneteid idővel fokozódnak majd. Ha pedig még ezek után is figyelmen kívül hagyod tested jelzéseit, akkor jó eséllyel számolnod kell az alábbi súlyosabb következmények valamelyikével:

  • rendszeres pánikrohamok;
  • a munkateljesítmény csökkenése;
  • látványos hízás vagy fogyás;
  • baráti és családi kapcsolatok megromlása;
  • alacsony immunitás.

„Ha pedig tényleg nagyon hosszú ideig kezeletlenül hagyunk egy kiégést, akkor az más pszichiátriai rendellenességekké és betegségekké, például klinikai depresszióvá alakulhat át. Ebben az esetben jelentősen megnő az öngyilkosság kockázata is – figyelmeztetett Sarkis. Nem árt tehát komolyan venni ezt a problémát, és minél előbb segítséget kérni a leküzdéséhez – nincs rajta semmi szégyellnivaló.

Már az iskolásokat is sújtja a kiégés
A nagymértékű terhelés és a tartósan fennálló stressz előbb-utóbb fizikai, lelki és mentális kimerültséghez vezet. És nem csak felnőtteknél.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.