Nem várt problémát tapasztal sok olyan felhasználó, aki aktív zajszűrő funkcióval felvértezett, tehát az alapmodelleknél drágább, és bonyolultabb felépítésű fejhallgatót vagy fülhallgatót használ.
A gép átveri az agyunkat, az pedig fájdalmat generál
A Wirecutter olvasói közül sokan arról számoltak be, hogy már néhány perc használat után azt érezték, mint amikor a repülőn felszálláskor, vagy egy gyorslift belsejében: bedugul a fülük. A lap munkatársai megmérték, hogy az aktív zajszűrés használatakor nem változik a légnyomás a fülben (kivéve persze, ha viselője például repülőn ül) - a panaszok minden valószínűség szerint pszichoszomatikusak.
A Wirecutter stábjából 34 fő használt már ilyen fejhallgatót, és 52 százalékuk tapasztalt valamilyen fajta diszkomfortot. Ők és más olvasók eltérő panaszokról számoltak be: volt, aki fejfájásra, mások szédülésre, hányingerre panaszkodtak, és arról, hogy a panaszok annál hevesebbek, minél erőteljesebb az aktív zajszűrő funkció.
Hogyan működik az aktív zajszűrős fejhallgató?
A fejhallgatók esetében a fül körüli párnák szolgálnak passzív zajszűrőként. Az aktív zajszűréshez emellett mikrofonnal, és egy olyan elektronikával is felszerelik a fejhallgatókat, amely érzékeli a külső zajokat, és azzal ellentétes polaritású hangot - "antizajt" - játszik le, ami kioltja a nemkívánatos hangokat.
Noha konkrét orvosi bizonyítékokkal nem álltak elő, a Wirecutter szakértői konzultáltak zajcsökkentő funkciót kínáló fejhallgatók fejlesztőivel, és feltételezik, hogy a zajszűrés bekapcsolása egyes embereknél azért okoz panaszokat, mert a beérkező hang jelentős mértékben és egyenetlen módon változik meg - amikor a készülék az antizajt is bejátssza. Az agy ezt a hanghatást dekompresszióként értelmezheti, és azt az üzenetet közvetíti fájdalom formájában, mintha a dobhártyára a légnyomás változása szívó hatást fejtene ki akkor is, ha ez valójában nem történik meg.
Van megoldás?
Jó hír, hogy az aktív zajszűrés kikapcsolható a fejhallgatókon - más kérdés, hogy ez esetben az eszköz vásárlója teljesen feleslegesen költött egy normál fejhallgatóhoz képest másfél-kétszer annyit. A magazin próbái során az aktív zajszűrős fejhallgatók esetében gyakoribbak voltak a panaszok, mint a hallójáratba helyezhető kivitelű fülhallgatóknál.
Ugyanakkor a szakértők nem tudtak általános érvényű tanácsot mondani arra, hogyan lehet elkerülni az olyan zajszűrős fejhallgató megvásárlását, amelynek használata problémákat okozhat. A legjobb, ha olyan helyen vásárolunk ilyen audioeszközt, ahol van mód kipróbálni, vagy visszaveszik a terméket. Magyarországon például az interneten rendelt fejhallgatókat a kereskedőknek 14 napig vissza kell venniük, ha a vásárló eláll a vásárlástól - és persze nem tett kárt a termékben.