Ahogy a Semmelweis Egyetem felhívja rá a figyelmet, ha kullancsot találunk a bőrünkben, akkor kulcsfontosságú a gyorsaság, mivel minél tovább marad ott, annál inkább nő a fertőzés veszélye. Ezt mi magunk is meg tudjuk tenni, de mindenképpen menjünk orvoshoz, ha nehezen vagy nem elérhető helyen van (pl. hallójáratban).
A patikákban kapható kullancscsipesz és -kanál is, de ezek nélkül is el tudjuk távolítani az állatot.
"Fontos, hogy eltávolításkor a kullancsnak csak a fejét szorítsuk meg, a törzsének egyidejű összenyomása nélkül, mivel a kórokozók a kullancs belső szerveiben találhatóak, a nyomással viszont öklendezésre kényszerítjük az állatot, ami növeli a fertőzés kockázatát" - magyarázta dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a kullancsok közel 300 betegséget terjesztenek, de az emberre csak pár veszélyes ezek közül. Hazánkban a két leggyakoribb a Lyme-kór és a vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás.
Eltávolítást követően a csípés helyét fertőtlenítsük le, de ne használjunk szteroidos krémet! Ez ugyanis megzavarhatja az immunrendszert, és elmaradhat a szokásos helyi reakció, a Lyme-kórra utaló körkörös vagy ovális, több centiméter átmérőjű, fájdalmat nem okozó bőrpír. Ilyen esetben mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert a kezeletlen Lyme-kór hosszabb idő elteltével is okozhat neurológiai, szív vagy ízületi megbetegedéseket.
A vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás ellen oltással tudunk a legjobban védekezni.
Címlapkép (Illusztráció): Getty Images