Az európai Copernicus éghajlatváltozási szolgálat (C3S) - az Európai Uniónak a Földet és a klímaváltozást megfigyelő legfontosabb kutatóprogramja - közleménye szerint idén a globális hőmérséklet elérte 2017 és 2019 márciusáét, amelyek a második és a harmadik legmelegebbek voltak. 2016 márciusa volt a valaha mért legmelegebb. Európa nyugati partjainál a hőmérséklet az átlag közelében volt, a Balti-tenger mellett és Európa keleti részén azonban jóval fölötte.
Van, ahol az átlagnál hidegebb volt
Oroszország nagy részén, Ázsia több régiójában, az Egyesült Államok keleti és déli vidékein, Mexikó és Dél-Amerika déli részén, Közép-Afrikában és Nyugat-Ausztráliában az átlagnál sokkal melegebb volt. Az átlagnál hidegebb hőmérsékletet Kanada északi és nyugati részén, Grönlandon, a Norvégiához tartozó Spitzbergákon és az Antarktisz keleti részén mértek. Mind az Északi-sark, mind az Antarktisz térségében a tengeri jég kiterjedése kisebb volt a 1981-2010 közötti időszak átlagánál.
A január és a február rekordot döntött
Nem csak a március bizonyult melegebbnek a szokásosnál, egy korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy az északi félteke legmelegebb januárja és februárja volt az idei a feljegyzések 1880-as kezdete óta. Globálisan nézve pedig a második legmelegebb februárját élte meg a világ 2020-ban az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) jelentése szerint.