A Föld órája kezdeményezés 2007-ben, Ausztráliából indult útjára, eredetileg azzal a céllal, hogy az éghajlatváltozásra, illetve annak negatív hatásaira irányítsa a lakosság figyelmét. A világ legnagyobb önkéntes akciója 2018 óta azonban a természeti értékekre és azok megóvására, ezzel együtt pedig a fenntartható életmódra helyezi a hangsúlyt.
Fókuszban az energiafogyasztás csökkentése
A háború kapcsán idén előtérbe került az energiafüggőség csökkentése is, amely eddig rosszabb esetben alternatív gázimportban, jobb esetben a megújuló energiaforrások nagyobb arányú kihasználásában jelent meg leginkább a közbeszédben. Pedig a leghatékonyabb és legtisztább megoldás a fogyasztásunk csökkentése lenne - hangsúlyozta - Harmat Ádám, a WWF Magyarország éghajlatvédelmi programvezetője.
"A tudományos konszenzus szerint a globális felmelegedés másfél fokon belül tartásához is elengedhetetlen az energiafogyasztásunk csökkentése. Ezért fontos, hogy a Föld óráján túl is figyeljünk természeti erőforrásaink mértékletes és hatékony felhasználására" - tette hozzá Harmat Ádám.
Egy órára elsötétül a Föld
A március utolsó szombatján megrendezett esemény során tehát egy órára világszerte lekapcsolják az épületek és nevezetességek díszvilágítását. Az akcióban egyének és települések is részt vehetnek, csatlakozni és regisztrálni ezen a weboldalon lehet. Az akcióhoz tavaly már 190 ország csatlakozott.