Mint azt korábban megírtuk , a levegő védelmét szem előtt tartva Magyarországon alapvetően tilos a zöldhulladék otthoni, nyílt téri elégetése, akad azonban a törvényi szabályozásban egy kiskapu. A települési önkormányzatok ugyanis rendeletben - különböző kritériumok mentén - engedélyezhetik az égetést lakosaik számára. Magyarán településenként változó, hogy szabad-e egyáltalán otthon a kertben elégetni a növénytermesztésből származó hulladékot, illetve ha igen, akkor azt milyen időpontokban lehet például megtenni.
Júniusban ugyanakkor a parlament elfogadta a környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény és a természet védelméről szóló törvény módosítását . Az agrárminiszter által benyújtott javaslat célja a levegő minőségének javítása, ezáltal a lakosság egészségének védelme volt. Ebből a szempontból nem meglepő tehát, hogy a módosítás értelmében 2021. január elsejétől megszűnik az önkormányzatok említett döntési joga a zöldhulladék-égetés engedélyezéséről. Egész egyszerűen a jövő évtől az egész országban egységesen tilossá válik a sokfelé hagyományosnak számító, ám erősen légszennyező hulladékkezelési módszer folytatása. Pontosabban csak tilossá vált volna.
December 2-án ugyanis megjelent egy kormányrendelet a Magyar Közlönyben "a veszélyhelyzet ideje alatt alkalmazandó, levegőminőséggel összefüggő szabályokról". A rendelet értelmében a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett veszélyhelyzet megszűnéséig továbbra is a települési önkormányzatok hatáskörében marad "a háztartási tevékenységgel okozott légszennyezésre vonatkozó egyes sajátos, az avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok rendelettel történő megállapítása". Leegyszerűsítve tehát, amíg tombol a járvány, addig a helyi rendeletek által meghatározott módon továbbra is bárki elégetheti saját kertjében a zöldhulladékot.