A magnéziumhiány tünetei és kezelése kutyáknál

A magnézium - a kálium után - a sejtek egyik legfőbb ásványi anyaga, hiánya komoly pedig egészségügyi kockázattal jár. A magnéziumhiány súlyos szövődményekhez, legrosszabb esetben a kutya halálához vezethet.

A legtöbb magnézium a kutyák szervezetében a csontokban (60 százalék) és a lágy szervekben (38 százalék), nagyrészt a vázizomban és a májban található. Számos anyagcsere-folyamatban vesz részt, háromszáznál is több enzim aktivátora vagy katalizátora. A magnézium szabályozza a kalcium mozgását a simaizomsejtekbe, valamint az izmok összehúzódási képességét, továbbá stabilizálja a test felszíni ereinek falát. Magnéziumhiány esetén számos szövődmény kialakulhat, így akár károsodhat a vázizomzat működése, jelentkezhetnek kamrai szívritmuszavarok, szapora szívverés, fokozódhat a csontok kalciumfelvétele.

A magnéziumhiány tünetei kutyáknál

  • gyengeség
  • izomremegés
  • az izomkoordináció zavara (ataxia)
  • levertség, kedvtelenség (letargia)
  • hiperaktív reflexek
  • súlyos izomfájdalom (tetánia)
  • megváltozott viselkedés
  • szívritmuszavarok (arritmia)

Magnéziumhiány esetén megváltozhat a kutya viselkedése, kedvtelenebbé válhat
Magnéziumhiány esetén megváltozhat a kutya viselkedése, kedvtelenebbé válhat. Fotó: Getty Images

A magnéziumhiány okai kutyáknál

  • súlyos alultápláltság vagy jelentős felszívódási zavarok
  • nefrotoxikus (a vesére mérgező) gyógyszerek
  • cukorbetegség
  • vizelethajtó gyógyszerek (diuretikumok)
  • túlzott kalciumürítés a vizelettel
  • csökkent magnéziumbevitellel járhat a hosszú távú folyadékterápia vagy dialízis

A magnéziumhiány diagnózisa kutyáknál

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Milyen tünetek utalhatnak D-vitamin-mérgezésre kutyáknál? Részletek itt.

Az állatorvos valószínűleg differenciáldiagnózist végez, mivel a magnéziumhiánynak számos oka lehetséges. A hiányállapot jelei általában jellegtelenek, és legtöbbször nem csak egy szervet érintenek. Ezért szükséges megvizsgálni a neuromuszkuláris rendellenességek egyéb lehetséges okait is, különös tekintettel az egyéb hátterű elektrolitzavarokra. A fizikális vizsgálat során az állatorvos megvizsgálja a szívműködés rendellenességeit, a gyógyszermérgezéseket és a vesebetegségeket is, amelyek bármelyike produkálhatja a fentebb említett tüneteket. Elektrokardiogram segít felfedni a szív elektromos vezetésének rendellenességeit, amelyek a magnéziumhiány gyakori mellékhatásai.

A magnéziumhiány kezelése kutyáknál

A kezelés a magnéziumhiány okától és a tünetek súlyosságától függ. Mivel a súlyos hiányállapot végzetes szövődményekhez vezethet, így elengedhetetlen a gyors és megfelelő kezelés, gyakran intenzív ellátásra van szükség. Az enyhe hiány az alapbetegség kezelésével legtöbbször megoldódik. Ha egyéb egészségügyi problémái kezelésére digoxint kapott a kutya, annak használatát lehetőség szerint fel kell függeszteni, amíg a magnéziumhiány nem rendeződik, mert ilyenkor megemelkedhet a digoxinmérgezés veszélye. Diuretikumokat szintén nagy elővigyázatossággal szabad csak alkalmazni, vagy más megoldást kell helyette találni.

A magnéziumhiány utókezelése kutyáknál

Kezdetben az állatorvos naponta ellenőrzi a kutya magnézium- és kalciumszintjét. Magnéziumtartalmú infúziók adását követően EKG-vizsgálatot végez annak érdekében, hogy megbizonyosodjon arról, nem alakult-e ki szívritmuszavar.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.